- Mówimy wyraźnie Polakom: przywrócenie tego wieku, jest wskazaniem minimalnego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę- tłumaczyła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jednocześnie podkreśliła, że decyzja o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem, decyzją, która powinna uwzględniać sytuację zdrowotną, sytuację zawodową, oraz oczekiwania co do wysokości świadczeń, jakie można otrzymać. - Jest to wybór, który jest naszym osobistym wyborem. Nam zależałoby na tym, aby decyzja podejmowana była w pełni świadomie – dodała Rafalska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że jest przygotowany do sprawnej obsługi przyszłych emerytów.

Wnioski składane w związku z obniżeniem wieku emerytalnego to głównie wnioski pierwszorazowe, które są najbardziej pracochłonne w obsłudze. ZUS, świadom spiętrzenia się wniosków o emeryturę w ostatnich trzech miesiącach tego roku prowadzi przygotowania, które mają zapewnić prawidłową i terminową realizację zadań związanych ze zmianami w systemie emerytalnym. W związku z przywróceniem wieku emerytalnego 1 października 2017 r. we wszystkich swoich jednostkach ZUS powołał prawie 600 doradców emerytalnych. Jest to specjalna stała usługa doradcza, polegająca na udzielaniu informacji o warunkach, które należy spełnić, aby uzyskać świadczenie emerytalne.

- Dołożyliśmy wszelkich starań do tego, aby do stosowania tej ustawy przygotować się na najwyższym poziomie organizacyjnym, prawnym, oraz finansowym, a przede wszystkim zindywidualizowanym. Konkludując, czekamy na naszych upragnionych i ich wnioski- podsumowała prezes ZUS, Gertruda Uścińska.

Aby usprawnić składanie wniosków, Poczta Polska w swoich placówkach udostępni konsultantom ZUS swoje stanowiska. Będzie można tam składać wnioski i uzyskać informacje. Ponadto w placówkach pocztowych będą się znajdować wnioski o emeryturę oraz materiały informacyjne.

- Jesteśmy głównym dostarczycielem emerytur do domów Polaków. Dzisiaj podpisujemy kolejną umowę, która rozszerza naszą współprace z ZUS-em. Ta umowa wpisuje się w strategię funkcjonowania naszej firmy, która zakłada służenie obywatelowi oraz bliskie związki z państwem polskim- tłumaczył Przemysław Sypniewski, prezes poczty polskiej S.A.

Wnioski o świadczenie można składać na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele ZUS- nie warto śpieszyć się z decyzją o przejściu na emeryturę, jednocześnie podkreślają, że powinna to być indywidualna decyzja każdej uprawnionej osoby. Z ankiet ZUS wynika, że na rynku pracy, pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, chce pozostać około 20 proc. uprawnionych do świadczenia.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Od 2018 roku wzrośnie kwota wolna w PIT. Sprawdź czy na tym skorzystasz

Kolejki wkrótce pojawią się też w ZUS-ach. Ponad 330 tys. osób będzie składać wnioski o emeryturę

To juz ostatnie miesiące, w których swobodnie zrobimy zakupy w niedzielę. A po nowym roku?

- To co nastąpi 1 października 2017 roku, to nie jest mechaniczne przywrócenie wieku emerytalnego, obowiązującego do końca 2012 roku. To jest również zmiana filozofii podejścia do wieku emerytalnego- mówił Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w MRPiPS. - Wiek emerytalny, który będzie obowiązywał od 1 października traktujemy jako minimalny wiek emerytalny. Wiek po przekroczeniu którego ubezpieczony ma prawo podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę. Skorzystanie z tego prawa zależy od indywidualnej decyzji samego ubezpieczonego i jest to decyzja uwarunkowana wieloma okolicznościami. Każdy ubezpieczony musi przeprowadzić indywidualny bilans korzyści i start związanych z decyzją co do momentu przejścia na emeryturę- podsumowuje Zieleniecki.