Prawie 60 chińskich przedsiębiorców przyjeżdża do Łodzi. 5 czerwca spotkają się z potencjalnymi kontrahentami z Polski w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE).

- Rynek chiński jest niezwykle perspektywiczny, stwarza możliwości dużej ekspansji. Działania firm z naszego województwa są teraz wspierane przez Regionalne Biuro w Chengdu - mówi Marcin Kwintkiewicz z ŁSSE.- Przedsiębiorcy z Chin są zainteresowani znalezieniem w Polsce i woj. łódzkim partnerów do współpracy handlowej, reprezentujących: branżę spożywczą, nowoczesne rolnictwo, nowe technologie, energię odnawialną, ochronę środowiska - dodaje Kwintkiewicz.


To nam się spieszy, wskazówki chińskich zegarków kręcą się wolniej. Relacje z Chińczykami buduje się latami

 

ŁSSE zorganizowała możliwość bezpośrednich rozmów między przedsiębiorcami. Czy będą owocne? Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi, przypomina, że Chińczycy mają inną kulturę prowadzenia interesów.

- To nam się spieszy, wskazówki ich zegarków kręcą się wolniej. Relacje z Chińczykami buduje się latami - mówi Cieślak, przypominając, że chińskich wizyt w regionie mamy wiele, a bezpośrednie inwestycje są dwie - to zakłady Yuncheng i Compal w Konstantynowie Łódzkim i Łodzi.

- Dziś największym konkretem jest pociąg z Chengdu do Łodzi. Jest zresztą duża szansa, żeby zwiększyć częstotliwość jego kursowania, bo po stronie chińskiej pojawił się duży inwestor. Wzmocnieniu relacji będzie służyć nasza wizyta w Chengdu i Pekinie. Z ministrem spraw zagranicznych lecę ja, a słyszałem, że wybiera się też marszałek województwa. W Chengdu będzie ogłoszona decyzja o utworzeniu tam polskiego konsulatu, o co bardzo zabiegaliśmy. To powinno pokazać chińskim inwestorom, że relacje formalne, na które oni zwracają dużą uwagę, są postawione na tak wysokim poziomie, że wyżej już się nie da - przekonuje Marek Cieślak. 

W dniach 28 - 29 czerwca  odbędzie się w Łodzi III Forum Regionalne Polska-Chiny.
Jak podkreśla Witold Stępień, marszałek woj. łódzkiego, forum będzie okazją do nawiązania kontaktów z chińskim biznesem, poznania efektów dotychczasowej współpracy polsko-chińskiej i omówienia możliwość dalszej kooperacji.