W Łodzi jest ogromne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe, a w ślad za tym idą duże inwestycje

Łódź umacnia swoją pozycję na rynku branży biznesowej. Zasoby powierzchni biurowej sięgają 360 tys. mkw. W ubiegłym roku przestrzeń biurowa powiększyła się o 36,1 tys. mkw. W trakcie realizacji są inwestycje, które zapewnią kolejne 124,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. W tym roku ma być oddane do użytku aż 80 tys. mkw. przestrzeni biurowej.

70 tys. mkw. wynosi popyt na biura w Łodzi

- Łódzki rynek biurowy nie zwalnia tempa. Co ciekawe, ponad połowa powierzchni w budowie została już zabezpieczona umowami przednajmu. Większość metrażu w budowie przypada na cztery główne projekty biurowe, takie jak Ogrodowa Office, Przystanek mBank, Nowa Fabryczna oraz Hi Piotrkowska - mówi Łukasz Dziedzic, konsultant w dziale badań rynku i doradztwa JLL, czyli firmy doradczej na rynku biurowym, która opracowała raport podsumowujący tę branże w 2016 roku.

Nowe biurowce przy skrzyżowaniu marszałków w Łodzi

Największe łódzkie biurowce, które są w budowie to Ogrodowa Office, gdzie powierzchnia biurowa zajmie 24,7 tys. mkw. Inwestor to Warimpex. Taką samą powierzchnię zapewni Przystanek mBank w Nowym Centrum Łodzi. Biurowiec stawia tam Ghelamco. 19,4 tys. mkw. ma mieć Nowa Fabryczna, która niedługo zostanie otwarta u zbiegu składowej i Knychalskiego przez Skanska Property Group. Master Management Group buduje biurowiec Hi Piotrkowska u zbiegu Piotrkowskiej i Mickiewicza, gdzie powierzchnia biurowa ma wynieść 18,3 tys. mkw. W poniedziałek Skanska zapowiedziała rozpoczęcie budowy Bramy Miasta, w której będzie największa powierzchnia biurowa. W planie jest aż 40 tys. mkw. Inwestycja ma być zakończona za dwa lata.

360 tysięcy mkw. to łączne zasoby powierzchni biurowej w Łodzi na koniec 2016 roku

- Łódź stała się miastem świetnie skomunikowanym z innymi częściami kraju, z rozwiniętym zapleczem akademickim i dużym zasobem nowoczesnej powierzchni biurowej. Jeśli dodać do tego nadal atrakcyjne na tle innych dużych aglomeracji średnie stawki czynszu za wynajem biur, powstaje obraz lokalizacji o rosnącej wartości dla inwestorów - twierdzi Karol Patynowski z JLL.

Z danych JLL wynika, że w ubiegłym roku wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł 6,2 proc. To rekordowo niski wskaźnik na tle innych polskich miast. Dodatkowo opłaty za wynajem powierzchni biurowych są niższe niż w innych miastach. Najwyższe miesięczne stawki wahają się od 11,5 do 12,9 euro za metr kwadratowy powierzchni.

Brama Miasta w Nowym Centrum Łodzi. Zobacz projekt [WIZUALIZACJE]

W opinii JLL ostatnie lata były dla Łodzi niezwykle udane pod względem popytu oraz absorpcji nowych powierzchni biurowych Zapotrzebowanie na biura w 2015 roku przyniosło rekordowy wynik 70 tys. mkw. W 2016 roku popyt był na zbliżonym poziomie i wyniósł 66,7 tys. mkw. Do największych umów najmu w zeszłym roku należały transakcje zawarte przez Ericsson w University Business Park oraz Fujitsu Technology Solutions w Nowej Fabrycznej. Ericsson wynajął aż 8,4 tys. mkw. powierzchni. Firma wprowadzi się do nowego biura w lipcu.

80 tys. mkw. biur przybędzie w tym roku

Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem