Wydatki mieszkańców woj.łódzkiego należą do najwyższych w Polsce. Prym w tym zestawieniu wiodą mieszkańcy Mazowsza, przeciętna żyjąca tam osoba wydaje 1.355 zł. Tą średnią zawyża Warszawa, gdzie pensje i koszty utrzymania są najwyższe.

Ciągle jesteśmy biednym społeczeństwem, bo inaczej niż w krajach Zachodu, najwięcej wydajemy na żywność (w tej kategorii znajdują się także napoje bezalkoholowe). Wydatki na żywność stanowią aż 25,5 proc. wydatków przeciętnego Polaka i niewiele mniej, bo 25,3 proc. w przypadku mieszkańców naszego województwa.

Na drugim miejscu znalazły się wydatki związane z domami i mieszkaniami, (czynsz, opłaty za gaz, prąd, wodę i odprowadzenie ścieków). Statystyczny Polak wydaje na to 21 proc. swoich miesięcznych dochodów, natomiast statystyczny mieszkaniec woj. łódzkiego 20,2 proc.

Kolejna pozycja to wydatki na rekreację i kulturę, 6,8 proc. w kraju i 7,1 proc. w woj. łódzkim.

Z badania TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że przeciętna polska rodzina płaci osiem różnych rachunków i w sumie miesięcznie wydaje na nie 920 zł. W woj.łódzkim rodziny także mają średnio tyle rachunków do opłacenia, ale wydają na to nieco mniej, bo 868 zł.


Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy nie mieli takich zobowiązań jak rachunki za internet i telefon komórkowy, a dziś dostęp do sieci jest wręcz koniecznością

 

To, ile wydajemy na zapłatę rachunków, jest ściśle powiązane z wiekiem. Najwięcej z kieszeni muszą wysupłać 40-latki. Ich miesięczne rachunki wynoszą aż 1.171 zł. Osoby, które skończyły 60 lat, na rachunki wydają przeciętnie ok. 710 zł.

- Koszty życia są wysokie, a liczba rachunków, zamiast maleć, rośnie - mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów. - Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy nie mieli takich zobowiązań jak rachunki za internet i telefon komórkowy, a dziś dostęp do sieci jest wręcz koniecznością.

Zdaniem ekonomisty Piotra Kuczyńskiego, analityka firmy doradczej Xelion, wysokość wydatków mieszkańców regionu łódzkiego może świadczyć o tym, że są oni... rozrzutni. Wydają znacznie więcej niż mieszkańcy woj. wielkopolskiego, którzy średnio zarabiają tylko o 20 zł brutto więcej, ale wydają znacznie mniej, gdyż niespełna 950 zł miesięcznie.