Z opublikowanego właśnie raportu Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że w pierwszym półroczu koleje przewiozły prawie 140 mln pasażerów (dokładnie 139.975.640 podróżnych). To o 2,5 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2014 r. i najlepszy wynik od 5 lat. Pierwsze półrocze ubiegłego roku zakończyło się bilansem 136,5 mln podróżnych. Pierwsze półrocze 2013 r. to 134,2 mln podróżnych. Przez połowę 2012 r. przewieziono 137,7 mln osób, zaś w 2011 r. 131,2 mln pasażerów.

Najwięcej podróżnych skorzystało z oferty Przewozów Regionalnych. Udział tego przewoźnika w całkowitej liczbie przewiezionych osób to 27,66 proc. Przewozy Regionalne nie mogą się cieszyć z tego wyniku, bo ich udział w liczbie przewiezionych pasażerów spadł z poziomu 29,48 proc.

Tendencja spadkowa będzie widoczna w drugim półroczu, bo od 1 września spółka przestanie realizować kursy komercyjne, czyli takie, do których nie dopłacają samorządy lub Skarb Państwa.

Z wyników za pierwsze półrocze cieszyć może się dyrekcja PKP Intercity, bo spółka zanotowała pierwszy wzrost od czterech lat. Co ważne, pasażerów PKP Intercity przybywa coraz szybciej. Od stycznia liczba podróżnych rosła co miesiąc o 4 proc., 8 proc., 12 proc., 23 proc. oraz 25 proc. aż w czerwcu wzrost sięgnął 26 proc.


- W pierwszym półroczu PKP Intercity przewiozły 13,4 mln pasażerów. To o blisko 2 mln podróżnych więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - mówi Jacek Leonkiewicz, prezes zarządu PKP Intercity.

 

Spółka tłumaczy wzrost liczby podróżnych uporządkowaniem swojej oferty. Przygotowała atrakcyjne oferty dla seniorów i opiekunów z dziećmi. Dzięki temu odnotowano wzrost o 60 proc. osób po 60. roku życia, zaś z oferty dla rodzin skorzystało 80 proc. osób więcej.

Piotr Ciżkowicz, szef rady nadzorczej PKP Intercity, dodaje, że wpływ na większą liczbę podróżnych mają tanie bilety, konkurencyjne w odniesieniu do przewoźników drogowych.


- W pierwszym półroczu pasażerowie kupili ponad jedną trzecią biletów na ekspresy za mniej niż 60 zł - argumentuje Piotr Ciżkowicz. - Jestem przekonany, że pozytywny trend utrzyma się, a PKP Intercity przewiozą w tym roku 30 mln pasażerów, czyli o 5 mln więcej niż w 2014 r.

 

Spółka PKP Intercity przekonuje, że na wzrost liczby pasażerów mają wpływ pociągi pendolino. Te pociągi coraz częściej są wypełnione w 100 proc. W czerwcu frekwencja w pendolino zbliżyła się do 60 proc., natomiast w lipcu przekroczyła 60 proc.

PKP Intercity poinformowały, że po pięciu miesiącach od wysłania na tory pociągów pendolino, przewozy stały się rentowne. W maju zysk ze sprzedaży biletów wyniósł 2,5 mln zł, a w czerwcu przekroczył 7 mln zł. Pociągi uruchomiono 8 miesięcy temu.

W piątek 7 sierpnia w pociągu z Warszawy do Wrocławia podróżował dwumilionowy pasażer pendolino. PKP Intercity chcą zdobyć jeszcze więcej podróżnych i do końca wakacji mają przygotować ponadpółmilionową pulę tanich biletów.

Największy wzrost liczby podróżnych zanotowano na liniach: Warszawa - Trójmiasto (wzrost o 174 proc.), Kraków -Trójmiasto (146 proc.) i Warszawa - Wrocław (101 proc.).

Podróżni coraz chętniej wybierają pociągi ekspresowe. Skorzystało z nich 62 proc. osób więcej niż w ubiegłym roku.

Wzrost liczby podróżnych zanotowały również trójmiejska PKP SKM, Warszawska Kolej Dojazdowa, SKM Warszawa, Arriva RP, Koleje Wielkopolskie, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Udział Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w całkowitej liczbie przewiezionych osób w kraju stale rośnie, bo w ciągu ostatniego roku przybywało nowych połączeń. Po pierwszym półroczu udział ŁKA wyniósł 0,55 proc.

Na koniec roku powinien być większy, bo od połowy czerwca uruchomione zostało połączenie Łódź Kaliska - Zgierz - Kutno.