W pow. sieradzkim mieszkają 22 osoby, które można nazwać milionerami. Tyle zeznań, w których wykazano dochód przekraczający milion złotych, dostał Urząd Skarbowy w Sieradzu za 2014 r. W US w Poddębicach złożono 6 deklaracji, w których podatnicy wykazali dochód przekraczający milion złotych. Sieradzka skarbówka musi zwrócić mieszkańcom 28 mln zł, a poddębicka 9 mln zł. Urzędy Skarbowe w Sieradzu i Poddębicach podsumowały tegoroczną akcję składania zeznań podatkowych.

Aż 305 tys zł musi zwrócić Urząd Skarbowy podatnikowi z pow. sieradzkiego. Taką rekordową nadpłatę podatku wykazał w rocznym zeznaniu jeden z mieszkańców rozliczających się z fiskusem za 2014 r.
Osób, które w pow. sieradzkim dostaną pieniądze, bo w ubiegłym roku zapłaciły wyższe zaliczki na podatek dochodowy niż należy się państwu, jest ponad 29 tys. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu Izabela Kuciapa informuje, że liczba zeznań, w jakich wykazano nadpłatę stanowi aż 72 proc. wszystkich złożonych.

W pow. poddębickim sytuacja wygląda podobnie. Nadpłaciło podatek dochodowy ponad 10 tys. osób, a wszystkich rocznych zeznań było przyjętych ponad 13 tys.

W pow.

sieradzkim mieszkańcy dostaną z powrotem ok. 27 mln zł, ale inni musieli dopłacić ponad 12 mln zł. W pow. poddębickim fiskus oddać musi ponad 9 mln zł, z kolei mieszkańcy ze musieli dopłacić prawie 4 mln zł należnego podatku. .

Mieszkańcy pow. sieradzkiego coraz chętniej korzystają z możliwości odliczenia 1 procenta podatku dla organizacji pożytku publicznego. Zrobiła to więcej niż połowa podatników. W pow. poddębickim 45 proc.

W tym roku składających PIT w wersji elektronicznej także było sporo. W Sieradzu spośród wszystkich zeznań, przez internet wpłynęło 63,7 proc. - Coraz mniej jest tych osób, które chcą osobiście przychodzić do urzędu – zauważa naczelnik Izabela Kuciapa. - Coraz mniej jest więc tzw. papierkowej roboty.
W pow. poddębickim z elektronicznego udogodnienia skorzystało jednak tylko niecałe 40 proc. podatników.

Rozliczenia roczne za 2014 r. mieszkańcy musieli złożyć do 30 kwietnia. Do tego dnia także, musieli uregulować zobowiązania ci, którym przyszło dopłacić fiskusowi. Natomiast na zwrócenie mieszkańcom nadpłaty, urzędy mają 90 dni od momentu złożenia zeznania podatkowego.
Obecnie w Polsce obowiązuje 18 proc. podatku od dochodów do 85 tys. 528 zł rocznie. Podatników wykazujących rocznie wyższy dochód dotyczy próg podatkowy 32 proc.