W 2015 r. MSP sprzedało udziały tylko w jednej firmie z woj. łódzkiego. Mówiąc dokładnie - 1,86 proc. udziałów w spółce z Sieradza, wartych 117 tys. zł. Co zostało jeszcze do sprzedania?

Fabryka Szlifierek FAS Głowno to kolejna firma z woj. łódzkiego, którą usiłuje sprywatyzować Ministerstwo Skarbu Państwa. Na sprzedaż jest tylko jeden udział, za to stanowiący aż 70 proc. kapitału zakładowego i wart 1,5 mln zł. Na razie potencjalni inwestorzy zostali zaproszeni do negocjacji, ich przedmiotem jest cena, którą byliby skłonni zapłacić.

Próby sprzedaży należącej do Skarbu Państwa części tej fabryki trwają już od kilku lat. Czy tym razem się uda? Dane zbiorcze pokazują, że procesy prywatyzacyjne w kraju powoli wygasają. Większość z tego, co miało być sprzedane, trafiła w ręce zainteresowanych albo upadła.

W 2012 r. przychody z prywatyzacji przyniosły w skali kraju ponad 9 mld zł. Jednak w następnych latach kwoty te były systematycznie coraz mniejsze: w 2013 - 4,3 mld zł, w 2014 - 1 mld zł, do końca lipca 2015 r. tylko 26 mln zł. Na woj. łódzkie przypada zaledwie cząstka tych sum.

Od 1 stycznia do 31 lipca 2015 r. państwo sprzedało udziały w 18 spółkach w całym kraju, w tym tylko jednej z woj. łódzkiego. I był to w dodatku udział śladowy. Chodzi o zakłady mechaniczne Chemitex z Sieradza, gdzie spieniężony został za 117 tys. zł udział, stanowiący 1,86 proc. kapitału zakładowego.

Nieco więcej transakcji było w 2014 r., choć też przeważnie były one bardzo drobne. Sprzedano udziały w następujących spółkach: Łódzkie Zakłady Graficzne (0,14 proc. udziałów, 1.818 zł), Centrum Hotele w likwidacji (0,67 proc., 391 tys. zł), Zakłady Przemysłu Wełnianego Tomtex SA (41,34 proc., 1,9 mln zł), ACS Group SA (dawny Polmozbyt w Łodzi, 1,16 proc. 112 tys. zł), Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt sp. z o.o (14,69 proc., 0 zł).


Przedsiębiorstw państwowych podlegających wojewodzie już nie ma, ostatnie zostały skomercjalizowane kilka lat temu

 

A co jeszcze zostało do sprzedaży? - Przedsiębiorstw państwowych podlegających wojewodzie już nie ma, ostatnie zostały skomercjalizowane kilka lat temu - mówi Krzysztof Sztrajber, szef gabinetu wojewody Jolanty Chełmińskiej.

A były to często bardzo interesujące firmy, choćby Przedsiębiorstwo Turystyczne Łódź, które było jedną z największych przechowalni politycznych działaczy w Łodzi. Przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę skarbu Państwa o nazwie Centrum-Hotele, która później została sprzedana prywatnemu inwestorowi (85 proc. udziałów za 41 mln zł kupiła łódzka spółka EkoVit).

W całym woj. łódzkim jest jeszcze zarejestrowanych 10 spółek z jednoosobowym udziałem Skarbu Państwa (100 proc.). Duża część z nich nie prowadzi już jednak działalności. Są to: łódzkie Zakłady Mechaniczne Chemitex, Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Lido w Łodzi, Wojskowa Drukarnia w Łodzi i Cegielnie Kutnowskie w Kaszewach Kościelnych - wszystkie znajdują się w stanie likwidacji.

Do tego dochodzą Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów w upadłości. Ze spółek czynnych należy wymienić: Radio Łódź, Zakłady Artykułów Technicznych Artech, Fabrykę Maszyn Introligatorskich Introma, Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich (wszystkie w Łodzi) oraz Agromę Kutno.

W woj. łódzkim ostały się też trzy spółki, w których Skarb Państwa ma udziały większościowe. Jedną z nich jest wspomniana na wstępie firma FAS. Dwie pozostałe mają dużo bardziej barwną historię.

Pierwsza z nich to działający od 60 lat na rynku Textilimpex, w czasach PRL słynna centrala handlu zagranicznego, dość powszechnie kojarzona z działalnością agenturalną.

Dziś firma zajmuje się handlem międzynarodowym tekstyliami i wyrobami chemicznymi. Kilka lat temu firmą wstrząsnęła głośna afera, związana z handlem nieistniejącym węglem z Rosji.

Z kolei spółka Teofilów SA, oprócz działalności czysto rynkowej, znana była w ostatnich latach z kilku nieudanych prób prywatyzacji - w blokadę tego procesu włączała się. m.in. ówczesna łódzka parlamentarzystka Zdzisława Janowska. Powszechnie spekulowano, że nabywcy mogą być zainteresowani nieruchomościami, a nie samym przedsiębiorstwem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Łódzki Textilimpex jest jedną z trzech firm w regionie, w których MSP posiada większościowe udziały