Młodzież z pow. radomszczańskiego coraz częściej wybiera kształcenie w zawodzie. Nauczyciele podkreślają: absolwent technikum ma większe pole manewru. W Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych utworzonych zostanie siedem klas pierwszych, z czego uczniowie aż trzech z nich zdobędą zawód technika informatyka, w pozostałych kształcić się będą elektrycy, elektronicy, teleinformatycy oraz specjaliści do spraw reklamy. "Elektryk" utworzy też jedną klasę zawodówki. Z wyników naboru bardzo zadowolony jest dyrektor szkoły.


Pracodawcy w poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników coraz częściej zgłaszają się do szkół

- Udało nam się utworzyć o jedną klasę więcej, niż zakładaliśmy. To cieszy, tym bardziej, że naszą szkołę wybrali gimnazjaliści z dobrymi wynikami - podkreśla Adam Jałkiewicz. Dyrektor "elektryka" zauważa, że w ostatnich latach można zaobserwować zwiększenie zainteresowania kształceniem zawodowym. Widać to nie tylko w jego szkole. -  Pracodawcy w poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników coraz częściej zgłaszają się właśnie do szkół - tłumaczy.

Dużą rolę w popularyzacji szkolnictwa zawodowego w Radomsku odegrały kolejne listy intencyjne i patronaty firm nad klasami kształcącymi w konkretnych zawodach. Ze szkołami w Radomsku współpracują m. in.: Jysk, Fameg i Manuli Hydraulics. Uczniowie mogą liczyć na praktyki, staże, a nawet zatrudnienie po ukończeniu szkoły.

Aż pięć pierwszych klas technikum od września będzie w "ekonomiku". Młodzież postawiła na zawód ekonomisty, handlowca, grafika, fototechnika, nie było za to zainteresowania zawodem kelnera.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 utworzone zostaną dwie klasy techniczne, w których uczyć się będą młodzi budowniczy, geodeci i mechanicy samochodowi, nie było zainteresowania systemami energetyki odnawialnej. W dwóch klasach zawodówki uczyć się będą mechanicy i elektromechanicy.

Podobnie sytuacja wygląda w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska, gdzie powstaną dwie klasy technikum i dwie - zawodówki. Uczniowie zdobędą się uczyć zawodów: stolarza, kucharza, fryzjera i logistyka.

W sumie w technikach i zawodówkach w Radomsku naukę rozpocznie 665 osób, w liceach ogólnokształcących – 375