Prezydent Tomaszowa Marcin Witko wstrzymuje się z pójściem w ślady Bełchatowa i wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji miejskiej. Poinformował o tym na wspólnej konferencji z Jarosławem Jopkiem, prezesem tomaszowskiego MZK. Przypomnijmy, że wprowadzenie darmowej komunikacji planowane było na wrzesień tego roku, ale jak poinformowano, najpierw spółka i władze miasta będą aplikować o środki unijne na zakup nowych i nowoczesnych autobusów.

Witko tłumaczy, że gdyby już teraz wprowadził bezpłatne przejazdy, w konkursie miasto straciłoby cenne punkty, potrzebne do uzyskania dotacji.

Tymczasem władze spółki i miasta chcą aplikować o pieniądze na 20 nowych autobusów. Konkurs unijny ma być rozpisany w ostatnim kwartale tego. Dziś spółka dysponuje 44 autobusami, których średnia wieku to 18 lat.

- We wniosku  o dofinansowanie będzie zawarta informacja, że po zakupie nowych autobusów będą one udostępniane mieszkańcom za darmo – mówi prezydent Witko.

Zakup nowego taboru to nie jedyna inwestycja planowana przez MZK.

O środki unijne chcą aplikować także na termomodernizację lub budowę nowej bazy dla autobusów.

Obecna przy ul. Warszawskiej od lat nie była remontowana. Rozważane jest także przeniesienie bazy w inne miejsce i sprzedaż a atrakcyjnej działki w przemysłowej dzielnicy Tomaszowa.

Przesuwa się także wprowadzenie nowego rozkładu jazdy, nad którym trwają właśnie konsultacje z mieszkańcami, a który miał zacząć obowiązywać od końca sierpnia.

Jego wprowadzenie zostanie przesunięte z powodu przebudowy ul. Warszawskiej, którą Zarząd Dróg Wojewódzkich ma zacząć w tym roku. Tymczasem Warszawską przejeżdża każdy miejski autobus.

- Wprowadzając zmianę rozkładu za chwilę musielibyśmy wprowadzać zmiany związane z objazdami - mów Jarosław Jopek i jednocześnie apeluje, by zgłaszać swoje uwagi do nowego rozkładu, który prędzej czy później wejdzie w życie. Na razie wniosków jest niewiele.

Ponieważ za 2014 r. wypracowano zysk, od września odmrożone zostaną podwyżki dla pracowników. Spółka cały czas potrzebuje także do pracy kierowców.