Wśród 100 najbogatszych na świecie ludzi jest jedynie 8 kobiet. Tylko dwie z nich dorobiły się na bogatym mężu majątku, a nie nerwicy lub depresji.

Maria Franca Fissolo ma 98 lat i jest nareszcie wolna. Pod swoim imieniem i nazwiskiem znalazła się na liście stu najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”, gdzie przez półwiecze „brylował” jej mąż, Michele Ferrero, właściciel takich marek jak Ferrero Rocher, Raffaello, Nutella. Uczynił jej tę „grzeczność” i przenosząc się do wieczności sypnął Himalajami grosza - majątkiem szacowanym na 22,1 mld dolarów.

Dał jej też tytuł najbogatszej osoby we Włoszech. Nie mógł nie dać, choć podczas trwania małżeństwa bez zgody męża Maria Franca nie mogła kupić nawet bułki. Nie był zły. Zawsze skromny, zawsze w ciemnych okularach, unikał rozgłosu. Ale każdego centa strzegł jak receptury na Nutellę...

MÓJ SEJF, MOJA ŻONA, MOJA „RZECZ”
- Stereotyp społeczny żony bogatego męża jest prosty i, niestety, niezmienny: to kobieta, która nic nie robi, a wszystko ma. I mało kto, niebędący w takim związku pomyśli, że żona milionera musi znosić fanaberie finansowego tyrana, że bywa traktowana jak samochody, domy, konta bankowe, że jest rzeczą przydającą blasku - mówi dr Mirosław Giza, psycholog i psychoterapeuta jungowski. - Bycie rzeczą niektórym nie przeszkadza, jednak większości niszczy zdrowie psychiczne prowadząc najpierw do nerwicy, później depresji i wyobcowania na własne życzenie - dodaje.

- Te kobiety to ofiary przemocy. Ekonomicznej, bo przemoc to nie tylko bicie. A nie założą „niebieskiej karty”, bo ludzie je wyśmieją - przekonuje Magdalena Ciuraszkiewicz, certyfikowany coach ICC (International Coaching Community). - Wstyd paraliżuje - podkreśla.

PIĘKNY „PTASZEK” W ZŁOTEJ KLATCE
O Christy Ruth Walton wiadomo niewiele. Jest Amerykanką i urodziła się w 1955 roku. Ma jednego syna, Luke’a. Nie wiadomo, jakie ma wykształcenie. Mówi, że jest „kurą domową” - z ponad 40 mld dolarów „złotych jaj”. I jest wdową - teraz decydującą o wydatkach. Żyje więc w stanie Wyoming, w 10-tysięcznej miejscowości Jackson. Czy jest szczęśliwa? Mówi, że tak. Czy była w małżeństwie? Śmieje się, że owszem - przez pierwszy miesiąc.