W środę w wieku 87 lat zmarła Wanda Chotomska, popularna pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Na jej książkach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Bawiła, uczyła, a przy okazji zapełniła polską literaturę dziecięcą galerią sympatycznych bohaterów.

Debiutowała w 1949 r. na łamach tygodnika „Świat Młodych”. W 1958 r. opublikowała pierwszy zbiór wierszy „Tere-fere”. Wspólnie z Mironem Białoszewskim ogłaszała wiersze w dwutygodniku „Świerszczyk”, podpisywane pseudonimem Wanda Miron. Stworzyła także popularny cykl programów telewizyjnych dla dzieci „Jacek i Agatka” (emitowany w latach 1962-1973).

Przypomnijmy sobie zatem najbardziej znane książki Wandy Chotomskiej.

Jak podliczają historycy literatury, napisała ich grubo ponad 200. Oprócz tego stworzyła wiele audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Pisała piosenki dla zespołu Gawęda, odznaczona została m.in. Orderem Uśmiechu.

Poznajcie Tadka Niejadka
Spacer po wierszowanym dorobku pisarki zacznijmy od wspomnianego już debiutanckiego tomiku pod dość frywolnym tytułem „Tere-fere”. Wśród pełnych humoru, zwariowanych tekstów znalazły się kultowe już wierszyki: „Zgaduj--zgadula”, „Gąska i kurka”, „Pięć supełków” i trzydzieści innych utworów, które zilustrował Bohdan Butenko.

Literacko-graficzny duet Wanda Chotomska i Bohdan Butenko stał się szybko tak popularny wśród czytelników, że otrzymał od „Świerszczyka” zlecenie na stworzenie całego cyklu historyjek. Co tydzień, w 1958 i 1959 r., na ostatniej stronie czasopisma ukazywał się kolejny odcinek przygód Panny Kreseczki. Powstał z tego niezwykle popularny tom „Panna Kreseczka”.

CZYTAJ TAKŻE: Zmarła Wanda Chotomska. Pisarka i poetka miała 87 lat

Czytelnikom „Świerszczyka” tak bardzo podobały się przygody niesfornej Panny Kreseczki, że koniecznie chcieli kolejnej opowieści w tej samej konwencji. W latach 1960-1961 Wanda Chotomska i Bohdan Butenko stworzyli więc nowy cykl historyjek. Tym razem bohaterem został niezwykle pomocny Pan Motorek. To on zamienił szafę w windę, a nawet zastąpił w zaprzęgu konia. Ale nawet „Pan Motorek” nie mógł przebić w popularności innego bohatera Chotomskiej - Tadka Niejadka - z rymowanej opowiastki o chłopczyku, który nie miał apetytu i jadł tak mało, że kiedy wziął do ręki balonik z helem, odleciał razem z nim! Tadek nie ma wyjścia - żeby powrócić na ziemię, musi zacząć jeść. I odkrywa, że jest to całkiem przyjemne! Zacytujmy fragment z „Tadka Niejadka”:

„W pewnym mieście mały Tadek

Zwany był: Tadek - niejadek!

Skąd ta nazwa? A to dobre!

»Bo jedzenie jest niedobre!«

Mama ręce załamuje:

»Może Tadzio coś spróbuje?

Mam pysznego pomidora…«

Pokazuje jej ozora!

Babcia również próby czyni:

»Może marchew, zupę z dyni?

Mam świeżutki kalafiorek…«

Tadek czuje już odorek!”.

Oburzony towarzysz Gomułka
Debiutująca z początkiem października 1962 r. dobranocka autorstwa Wandy Chotomskiej „Jacek i Agatka” była pierwszą w dziejach Telewizji Polskiej. Emitowana przez dziesięć lat zyskała status kultowej. Przygody dwóch pacynek śledzili wszyscy, ponoć zerkał na nią nawet Władysław Gomułka. Gdy Chotomska wymyśliła klub piegowatych i wybory króla piegowatych, oburzony I sekretarz KC PZPR napisał list do twórców programu, zarzucając im, że wyśmiewają się z kalectwa.