Liderki województwa śląskiego zjechały wczoraj do Katowic, gdzie odbywa się IV Kongres Kobiet Województwa Śląskiego. Kobiety spotkały, aby podyskutować o najważniejszych kwestiach związanych z ich sytuacją w Polsce. Ale co wśród nich robi Robert Biedroń, prezydent Słupska? Zapytaliśmy!

- Kobiety, z którymi pracuję są bardziej empatyczne, pracowite od mężczyzn, szukają dialogu, nie agresji, a to cechy, które liczą się we współczesnym świecie. Wierzę, że kobiety będą rządziły światem - mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska, który wziął udział w pierwszym dniu IV Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego.

CZYTAJCIE TEŻ:
Każdy chce mieć selfie z Robertem Biedroniem

Silesia jest kobietą: IV Kongres Kobiet Województwa Śląskiego

Do Katowic przyjechał na zaproszenie organizatorek.

- Robert nie wahał się ani chwili, by do nas przyjechać i dyskutować z nami o najważniejszych problemach. Cenimy go za niesamowitą empatię - mówi Małgorzata Tkacz-Janik, jedna z organizatorek Kongresu.

Robert Biedroń to jeden z najbardziej popularnych polskich polityków. Ceniony jest za tolerancję, skuteczność i dowcip. Zasłynął również tym, że właśnie w zarządzanym przez niego mieście, czyli Słupsku, działa Rada Kobiet. Jego zdaniem kobiety to agentki do zadań specjalnych.

- Kiedy pojawia się kryzys, to ster przejmują kobiety - mówi Biedroń. - Proszę zauważyć, że gdy Islandia zmagała się z sytuacją kryzysową, to na czele rządu stanęła kobieta. Kiedy w Unii Europejskiej pojawiają się tarcia, to do akcji wkracza Angela Merkel - wyjaśnia.

A jak jest w Polsce?

- Kiedy pojawiają się jakieś trudności, to Jarosław Kaczyński chowa się do drugiego rzędu, a w pierwszym zostawia Beatę Szydło. Podobnie było z Platformą Obywatelską. Po odejściu Donalda Tuska, na czele partii stanęła premier Ewa Kopacz. Kobiety są od zadań specjalnych. To one ratują dziś świat w trudnych sytuacjach - komentuje prezydent Biedroń.

Jego zdaniem przedstawicielki płci pięknej dzierżą klucz do rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

Zobacz galerię

- Jestem tu, ponieważ wiem, że my faceci, jeżeli nie odrobimy lekcji, to nie zrozumiemy, na czym w praktyce polega równość kobiet i mężczyzn. Zdaję sobie z tego sprawę, że mężczyźni są często nieświadomie seksistami, mizoginami i dyskryminujemy kobiety. Ale trzeba to zmienić. Jestem tu, aby podzielić się swoimi doświadczeniami. Wiedza związana z dyskryminacją związaną m.in. z kwestią płci pozwala mi lepiej zarządzać miastem i unikać wielu błędów. Słupsk jest dziś na pewno innym miastem, niż był jeszcze kilka lat temu, jeżeli chodzi o podejście do równych szans. Biorę udział w kongresie, aby opowiedzieć, jak tworzyć miasto, które jest bardziej sprawiedliwe, równe i tolerancyjne. Dziś, kiedy nasze miasta się wyludniają, nie możemy sobie pozwolić na politykę wykluczenia - komentuje prezydent Słupska.

Najwyższe i najbardziej prestiżowe stanowiska zajmują zazwyczaj mężczyźni. To oni także lepiej zarabiają.

ZOBACZCIE FILM:

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE