W połowie roku na świat przyjdzie pierwsze dziecko poczęte dzięki procedurze in vitro dofinansowanej przez łódzki urząd miasta. To jedna z 43 ciąż, które są efektem miejskiego programu. W tym są dwie mnogie ciąże.

Od lipca 2016 roku uczestniczy w nim w sumie 125 par, choć złożonych wniosków o dotację było ponad 160. – Efekty naszego programu pokazują skuteczność in vitro na poziomie 34 proc., przy czym standardy WHO mówią o skuteczności 20 - 40 procent. Jesteśmy w górnych granicach normy – mówi Adam Wieczorek, radny komisji zdrowia.

Kolejna transza dofinansowania zostanie uruchomiona po wybraniu klinik, które będą przeprowadzać procedury. Poprzednie umowy podpisano tylko na pół roku. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w połowie lutego. Wtedy też będzie można składać wnioski o dotację.

- Zainteresowanie samorządów programem dofinansowania in vitro jest bardzo duże. Z naszego programu chcą skorzystać m.in. Gdańsk i Sosnowiec, ale mamy też sygnały od innych miast. To kolejny efekt naszej pracy - przyznaje radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka.