- Macierzyństwo często pobudza w kobiecie kreatywność. Mówi się nawet, że zmienia psychikę kobiety. Jest momentem przełomowym, w którym kobieta staje się wrażliwsza na swoje potrzeby i pragnienia, często bardziej też zdecydowana na zmiany spostrzega dr Agata Giza-Zwierzchowska, psycholog kliniczny, psychoterapeutka, certyfikowana terapeutka Sandplay Therapy.

- Stąd też bywa coraz częściej czasem rewolucji zawodowych.

Czy można ewoluować zawodowo i jednocześnie dbać o potrzeby dziecka? Nie można co prawda być w tych dwóch światach na sto procent. Z pewnymi stratami należy się pogodzić. Sądzę, że świadoma, wrażliwa i uważna mama jest w stanie zrównoważyć te dwie strony. Zadbać o swój rozwój osobisty bez kolizji z potrzebami dziecka. A warto pamiętać, że dziecko w pierwszych latach życia potrzebuje bezsprzecznie jak najwięcej fizycznej i psychicznej obecności matki.

Agata Sosulska, mama, właścicielka agencji reklamowej mówi o swoich doświadczeniach w powrocie do pracy po urodzeniu dziecka. O tym, że musiała zrezygnować z dotychczasowego zajęcia, ale dzięki temu postawiła na swój biznes. Dziś doradza innym kobietom.

Czytaj też: