Maluch Plus to nowy program rządu. Można już składać wnioski o pieniądze na żłobki, opiekunów i kluby dziecięce z programu Maluch Plus. Pieniędzy jest więcej. A zainteresowanych?

Maluch PLUS JAK DZIAŁA PROGRAM

W przyszłym roku na zakładanie i działanie nowych żłobków Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza wydać 450 mln zł. To aż o 300 mln zł więcej niż Maluch Plus oferował w tym roku i ok. 28 mln na województwo. Kwota musi działać na wyobraźnię, bo mimo że rządowy program przynosi wymierne efekty, to zainteresowanie nim jest wciąż niewielkie.

Iga z Jaworzna za cztery miesiące skończy dwa latka. Od kilku miesięcy uczęszcza do żłobka. Prywatnego, rzecz jasna, bo w mieście nie ma ani jednej publicznej placówki tego typu. - Gmina nie dopłaca też do prywatnych żłobków ani do niani, jak ma to miejsce w Sosnowcu - żałuje Dominika Sikora, mama małej Igi.

W Jaworznie są w sumie cztery prywatne żłobki i cztery kluby dziecięce. Razem zapewniają opiekę dla 176 dzieci. - To znacznie za mało na około 100-tysięczne miasto - ocenia pani Dominika. - Prywatne placówki powinny być alternatywą dla publicznych, a nie koniecznością - tłumaczy.

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 75%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się