Ogólnopolski Kongres Kobiet odbędzie się po raz pierwszy poza Warszawą. W najbliższą sobotę i niedzielę MTP staną się areną dyskusji o sytuacji kobiet w Polsce pod hasłem „Alert dla praw kobiet”

Szukałem w Poznaniu pomników kobiet. Nie znalazłem - mówi Adam Suwart, badacz historii miasta. - Jak to możliwe? - dziwi się. Jedyne, co udało mu się znaleźć, to monumenty z wizerunkami kobiet, które nie honorują żadnej konkretnej osoby znanej z imienia i nazwiska, ale idee albo odwołują się do estetyki. - Szukałem długo pomnika jakiejś zasłużonej, ale może o czymś nie wiem, może ktoś mnie zaskoczy - zastanawia się.

W najbliższą sobotę będzie próbował przywrócić pamięć wyjątkowych mieszkanek Poznania i Wielkopolski na nocnym spacerze w ramach 9 Kongresu Kobiet.

Spacer śladami kobiet poprzedzi Herstoryczna Wieczornica, czyli prezentacja pt. „Poznajcie Wielkie Wielkopolanki”. Specjalnymi gośćmi spotkania będą Dorota Tułodziecka-Adams i Katarzyna Męczyńska. Pierwsza to potomkini sióstr Tułodzieckich, zasłużonych dla ruchu kobiecego w Poznaniu i Wielkopolsce podczas zaborów. Druga to potomkini Zofii Sokolnickiej, posłanki na Sejm Ustawodawczy w 1918 r.

  • O Anieli i Zofii Tułodzieckich, poznaniankach, działaczkach ruchu kobiecego z początku XX w. i ich potomkini - Dorocie Tułodzieckiej-Adams
  • O tym, dlaczego w dzisiejszych czasach nie sprawdza się zero-jedynkowy system patriarchalny
  • O potrzebie uzupełnienia historii o perspektywę kobiecą

Cały tekst przeczytasz w Serwisie PLUS w artykule Kobiety głosują od stu lat, ale wciąż mają te same problemy

Obejrzyj także:

Czarny protest w Poznaniu

Źródło: gloswielkopolski.pl