Ponad 12 mln zł pochłonie budowa nowoczesnego przedszkola w Uniejowie. O 3 mln zł więcej na przedszkole wydadzą Skierniewice.

Uniejów na nowe przedszkole otrzymał 7 mln zł unijnego dofinansowania, ale budowa wzorcowego obiektu pochłonie dużo większa kwotę.

- Takiego przedszkola, jakie już wkrótce będzie miał Uniejów, nie ma w całym województwie łódzkim - mówi z uśmiechem Piotr Majer, wiceburmistrz Uniejowa. - Przedszkolny obiekt, o charakterze integracyjnym, który zamierzamy wybudować na miejscu starego przedszkola przy ulicy Wiśniowej, powstanie za ponad 12 milionów złotych!

Za tak dużą kwotę można będzie zbudować przedszkole marzeń. Po tym, jak otrzymaliśmy 7 milionów złotych unijnej dotacji przyznanej przez Zarząd Województwa Łódzkiego, zleciliśmy prace związane z projektową stroną zadania, którego czas realizacji przewidzieliśmy na najbliższe trzy lata. Budowa przedszkola ruszy w przyszłym roku.

Realizowany za ponad 12 mln zł projekt, to nie tylko budowa nowoczesnego przedszkola integracyjnego. W planach jest zakup sprzętu i wyposażenia, w tym pomocy dydaktycznych oraz zagospodarowanie terenu.

Zobacz:Łódzkie przedszkola pomieszczą wszystkich kandydatów

Samorządowców oraz dyrekcję Miejskiego Przedszkola w Uniejowie czekać będzie nie lada wyzwanie. Stary obiekt zostanie bowiem zburzony, a nowy będzie budowany od podstaw. Trzeba będzie rozwiązać problem związany ze stworzeniem tymczasowej bazy lokalowej dla blisko dwustu dzieci. Na czas budowy przedszkolaki najprawdopodobniej przeniosą się do Szkoły Podstawowej w Uniejowie.

Do wyburzenia jest też budynek Przedszkola nr 3 przy ul. Kopernika w Skierniewicach, który jest w opłakanym stanie. W jego miejsce ma powstać nowy obiekt o wysokim standardzie, a najtańsza oferta na jego budowę złożona w drugim przetargu opiewała na 15,4 mln zł. Radni musieli podjąć decyzję o dołożeniu pieniędzy. - Mam świadomość, że to jest duża kwota na budowę przedszkola - mówi prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, ale jak wyjaśnia, od pewnego czasu w całej Polsce ceny przetargów wzrosły od 30 do 90 procent. - Sam miałem dylemat zwracając się do rady o zwiększenie kwoty, ale to przedszkole musimy wybudować ze względu na warunki, jakie tam obecnie są.

Po podpisaniu umowy z wykonawcą w ciągu najbliższych trzech miesięcy powstanie tymczasowy budynek modułowy dla 200 przedszkolaków. Na początku przyszłego roku rozpocznie się budowa przedszkola z 10 salami dydaktycznymi i bogatym zapleczem.