Alergia na pyłki roślin jest utrapieniem dla wielu osób. Katar, załzawione oczy, ciągłe kichanie lub wysypka. To często objawy u alergików, którzy są uczuleni na pyłki. Przeczytajcie co będzie pyliło w maju.

Co pyli w maju? Ostrzeżenie dla alergików

W kwietniu najwięcej pyliły topole i brzozy. Z początkiem maja jeszcze będą pylić brzozy. Rozpocznie się także pylenie dębu oraz traw. Ponadto babka pyli od połowy maja do połowy września.

Alergia jest nabytą, nadmierną i niewłaściwą reakcją układu immunologicznego wywołaną ekspozycją na alergeny, które wywołują objawy chorobowe. Osoby uczulone na pyłki i inne alergeny muszą zmagać się z takimi objawami, jak kaszel, katar, kichanie, łzawienie i szczypanie oczu, wysypka. Nieleczona alergia może także doprowadzić to astmy. Ponad 8,5 miliona osób w Polsce na alergiczny nieżyt nosa.

Co pyli w maju? Ostrzeżenie dla alergików

Co pyli w maju? Wciąż jeszcze będzie pyliła brzoza. Alergeny pyłku brzozy są w Polsce, po alergenach pyłku traw, najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Pylenie brzozy przypada w Polsce na drugą połowę kwietnia i pierwsze dni maja. Pyłek brzozy osiąga bardzo wysokie stężenia w atmosferze (często 2000 – 4000 z/m3).

Ponadto pod koniec maja rozpoczną pylić trawy. Alergeny pyłków traw są w Polsce najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Główny okres pylenia traw przypada w Polsce na czerwiec i pierwszą połowę lipca.

- Pod koniec maja zaczną pylenie trawy. Z powodu chłodnej pogoda w naszym regionie mało pyli brzoza. W maju dla alergików odczuwalne będzie także większe stężenie alternaria - mówi Urszula Polanowicz, alergolog z Tychów.

Alergeny zarodników Alternaria (grzybów pleśniowych) są spośród alergenów grzybów najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i astmy.

Pod koniec maja będzie pyliła także pokrzywa. Pokrzywa przede wszystkim rośnie w miejscach zacienionych, w zaroślach, na pastwiskach, w rowach, przy płotach, w ogrodach, ale spotykana jest również w bliskim sąsiedztwie zabudowań.

Alergolog: Stężenie pyłków jest w tym roku większe ZOBACZ WIDEO

(źródło: TVN24)