Od ponad 20 lat w Polsce znacznie spada liczba zawartych małżeństw, za to wzrasta liczba rozwodów. Od 4 lat sytuacja nie ulega zmianie.

Niedawno ruszyła kampania społeczna #RozwódToNieWojna, która jako pierwsza w Polsce poświęcona jest problematyce rozwodów. Jest to reakcja inicjatorów kampanii na statystyki pokazujące, że rozwód jest zjawiskiem coraz częściej spotykanym wśród Polaków.

W czasie kampanii, którą prowadzi CPP, doświadczeni psychologowie, prawnicy i certyfikowani mediatorzy poruszać będą tematy związane z przejściem całej drogi rozwodu. Przedstawione zostaną najważniejsze tematy, w tym również kwestie związane z podziałem majątku, rozwodem z obcokrajowcem, a także z „rozwodem bez ślubu”, czyli sposobami rozwiązania podobnych spraw w związkach partnerskich.

A badania pokazują, że rozwodów w Polsce jest więcej, a spada liczba zawieranych małżeństw. Z danych GUS i Eurostatu wynika, że od 4 lat liczba rozwodów pozostaje na tym samym wysokim poziomie. Jak wskazują badania, w 2015 roku liczba rozwodów w naszym kraju wyniosła 67,3 tys. podczas gdy w 2014 roku było ich o 1,5 tys. mniej.

mat.prasowe

Dotychczas najwięcej zakończonych małżeństw zanotowano w roku 2005, gdy ich liczba osiągnęła 67,6 tys. Jeszcze pięć lat wcześniej, w roku 2000 rozwodów było zdecydowanie mniej - 42,8 tys.

GUS odnotował także spadek zawieranych małżeństw. W 2015 roku było 188,8 tys. ślubów, a jeszcze w roku 1980 zawieranych małżeństw było 307,4 tys.

aneta.niezgoda@polskapress.pl

Zobacz też: Co teściowie mają prawo odebrać nam po rozwodzie?

Źródło: TVN