18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie mieszkańców Łódzkiego najgorsze w Polsce

Joanna Barczykowska
fot. archiwum
Aż 44 proc. mieszkańców woj. łódzkiego narzeka na zdrowie. To najgorszy wskaźnik w Polsce. - Łódź jest najstarszym z dużych miast w Polsce. Młodzi wyjeżdżają do Warszawy, a seniorzy zostają na starych śmieciach. Dlatego samopoczucie ich jest tak złe, bo reprezentuje je starsze społeczeństwo.

Podobnie jest w innych miejscowościach regionu - mówi prof. Tomasz Kostka, dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia Uniwersytetu Medycznego.

Złą samoocenę naszego zdrowia tłumaczy liczba osób cierpiących na choroby przewlekłe. Co druga osoba w województwie cierpi przynajmniej na jedną chorobę przewlekłą.

- Przeciętny mieszkaniec Łódzkiego w wieku powyżej 65 lat choruje na trzy, cztery choroby przewlekłe i stale przyjmuje od czterech do sześciu leków. Wśród najczęstszych chorób są nadciśnienie, niedokrwienie serca, zwyrodnienie stawów i cukrzyca. Na te dolegliwości cierpi co najmniej połowa seniorów w naszym województwie. Koszty, jakie ponoszą w związku z przyjmowaniem leków, zamykają się w 100 zł - mówi prof. Tomasz Kostka.

Wśród dolegliwości, które dość często dokuczają mieszkańcom Łódzkiego, są jeszcze choroby kręgosłupa i nerwice lub depresje. - To efekt obecnego kryzysu, który dla Łodzi jest szczególnie dotkliwy. Kilkukrotnie wzrosła liczba osób zgłaszających się do poradni zdrowia psychicznego. Aż 21 proc. wszystkich samobójstw w minionym roku popełniono w woj. łódzkim - mówi dr Piotr Gałecki z Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Mieszkańcy naszego regionu coraz częściej cierpią też na otyłość. Ten problem dotyka ponad 15 proc. mężczyzn i prawie 13 proc. kobiet. Lekarze podkreślają, że zbyt mało się ruszamy. W badaniach na temat czasu wolnego, który Polacy poświęcają na bieganie, pływanie lub inny sport, nasze województwo znalazło się na ostatnim miejscu. - Łódzkie jest biedne, dlatego mieszkańców nie stać na rekreację. To przekłada się na zdrowie - mówi Maciej Prochowski, lekarz miasta Łodzi.

Przodujemy z kolei w ilości spożywanego alkoholu. Przeciętny mieszkaniec Łódzkiego powyżej 15. roku życia wypija w ciągu roku ponad trzy litry czystego alkoholu. To najwyższy wynik w Polsce.

Co trzeci mieszkaniec naszego województwa regularnie pali papierosy. Skutki są bardzo widoczne. - Oprócz nadciśnienia i cukrzycy coraz więcej mieszkańców choruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. To schorzenie wywołane jest wieloletnim paleniem tytoniu. Niestety, choroba może być śmiertelna - ostrzega Maciej Prochowski.

Nie stronimy za to od zażywania leków. Prawie 60 proc. mieszkańców regionu przyjmuje je regularnie. Jedna rodzina na lekarstwa wydaje średnio 47 zł w miesiącu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki