Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Łódzkiej współpracują z Ikeą

Alicja Zboińska
Studenci Politechniki Łódzkiej nawiązali współpracę z firmą Ikea
Studenci Politechniki Łódzkiej nawiązali współpracę z firmą Ikea
Ikea chce wiedzieć, czy dla klientów ma znaczenie sposób wytwarzania tekstyliów. Mają w tym pomóc łódzcy studenci.

W projekcie bierze udział 11 studentów Kolegium Towaroznawstwa, czyli jednostki, która tworzą cztery wydziały: chemiczny, technologii materiałowych i wzornictwa tekstyliów, biotechnologii i nauk o żywności oraz organizacji i zarządzania. Zaangażowana jest głównie Katedra Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej PŁ. Część żaków jest w trakcie realizacji specjalności pod hasłem "innowacyjne wyroby tekstylne", pozostali wiążą z nią swoją przyszłość.

Projekt, który Politechnika Łódzka realizują z Ikeą ma odpowiedzieć na pytanie, czy dla klientów Ikei ma znaczenie czy bawełna wykorzystywana do produkcji tekstyliów pochodzi ze zrównoważonych upraw, a przy okazji poznać opinie młodych profesjonalistów.

- Jedną z ogromnych zalet tego projektu jest jego interdyscyplinarny charakter - mówi dr Małgorzata Koszewska z Kolegium Towaroznawstwa Politechniki Łódzkiej, kierownik projektu. - Studenci łączą bowiem wiedzę teoretyczną z doświadczeniem praktycznym w odrębnych, a jednocześnie uzupełniających się obszarach: badania konsumentów, strategia komunikacji, zrównoważony rozwój, ale także laboratoryjna ocena jakości tekstyliów. To ogromna przyjemność obserwować jak osoby, które zagadnieniami zrównoważonego rozwoju interesowały się już wcześniej, z każdą chwilą realizacji projektu odkrywają, jak wiele jeszcze przed nimi.

Dla Grupy Ikea projekt jest bardzo istotny, gdyż bawełna to drugi po drewnie najważniejszy surowiec produkcyjny. Wykorzystywany jest do produkcji sof, poduszek, prześcieradeł, kloszy lamp. Powstają one m.in. w Indiach, Pakistanie, Stanach Zjednoczonych i Turcji.

Odsetek bawełny pozyskanej ze zrównoważonych źródeł wynosi obecnie 72 procent. To ma się zmienić, do końca przyszłego roku w produktach Ikei ma być wykorzystywana tylko bawełna ze zrównoważonych źródeł.

- Tekstylia to ważna część naszego biznesu, równocześnie stanowi istotny element wyposażenia wnętrz w polskich domach - mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Ikea Retail. - Zależy nam na tym, by konsumenci świadomie wybierali w naszych sklepach produkty tekstylne. W projekt zaangażowaliśmy studentów, którzy stanowią grupę przyszłych opiniotwórczych specjalistów branży tekstylnej. Równocześnie są codziennymi użytkownikami tej grupy produktów.

Studenci w ramach projektu mają dwa zadania: stworzenie analizy opisowej tkanin, w ramach której poddaje się je m.in. badaniu laboratoryjnemu oraz udział w badaniach focusowych, do których przygotowali m.in. pytania.

Etap badań laboratoryjnych już się zakończył, natomiast do końca czerwca mają trwać badania focusowe. Wnioski z obu badań poznamy na początku lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki