Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studencie, tak wygląda indeks! Ślubowanie na PRL, filozofia marksizmu, w III RP – szkolenie BHP. Tęsknicie? Zaczęły znikać przed dekadą...

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Studencie, tak wygląda – a właściwie wyglądał – indeks. Uczelnie zaczęły odchodzić od tej formy dokumentowania nauki przed dekadą. Jej zwolennicy cenili zbieranie przy ocenach podpisów swoich profesorów (na pamiątkę), ale jakby to wyglądało w czasach epidemii koronawirusa? Tęsknicie za indeksami? Też zaginaliście jego ostatnią stronę? >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>
Studencie, tak wygląda – a właściwie wyglądał – indeks. Uczelnie zaczęły odchodzić od tej formy dokumentowania nauki przed dekadą. Jej zwolennicy cenili zbieranie przy ocenach podpisów swoich profesorów (na pamiątkę), ale jakby to wyglądało w czasach epidemii koronawirusa? Tęsknicie za indeksami? Też zaginaliście jego ostatnią stronę? >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>archiwum prywatne
Studencie, tak wygląda – a właściwie wyglądał – indeks. Uczelnie zaczęły odchodzić od tej formy dokumentowania nauki przed dekadą. Jej zwolennicy cenili zbieranie przy ocenach podpisów swoich profesorów (na pamiątkę), ale jakby to wyglądało w czasach epidemii koronawirusa? Tęsknicie za indeksami? Też zaginaliście jego ostatnią stronę?

„Odbieramy sygnały, że studenci uważają indeksy za przeżytek” – powiedział w 2010 r. prof. Krzysztof Jóźwik, obecny rektor Politechniki Łódzkiej, wówczas prorektor ds. kształcenia.

Była to jedna z pierwszych zapowiedzi odejścia od dokumentowania studiów za pomocą zbierania ocen do prostokątnych książeczek. W ciągu dekady indeksy porzuciły wszystkie z wielkich uczelni, całkowicie przerzucając się na korzystanie z systemów informatycznych.

Uniwersytet Łódzki ogłosił całkowity koniec indeksów dopiero w październiku 2019 r. (wtedy nie dostali ich żadni pierwszoroczniacy). Jednak w większości jednostek UŁ zniknęły one dużo wcześniej. Długo opierał się przed tym Wydział Prawa i Administracji, bo silna była tam frakcja „łowców autografów”, którzy uważali profesorski podpis przy ocenie za cenną pamiątkę.

Studia w PRL. Filozofia marksistowska i szkolenie obronne

Zawartość indeksów zmieniała się przez dziesięciolecia. Przed przełomem ustrojowym przyjęci na uczelnie ślubowali zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

W indeksie były też ważne dla władz PRL przedmioty obowiązkowe – np. „Marksistowska filozofia i teoria rozwoju społecznego”. Albo „Szkolenie obronne”, prowadzone przez wojskowych.

Na koniec studiów absolwent w PRL musiał je odpracować - „miesięczną praktyką robotniczą” - co również dokumentował indeks.

Studenckie zwyczaje. Też zaginałeś ostatnią stronę w indeksie?

Zwyczajem stało się zaginanie ostatniej strony indeksu (przeznaczonej na mniej istotne wpisy – typu zaliczenie „Szkolenia BHP”), co rzekomo chroniło studenta przed wylaniem z uczelni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki