Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia w Łodzi. UŁ pomoże znaleźć mentora i pracę

Jacek Losik
Jacek Losik
Trwa rekrutacja do nowego projektu Akademickiego Biura Karier UŁ - KreaTORa Kariery. W czwartek na Wydziale Zarządzania odbyła się kolejna edycja Uniwersyteckich Targów w Pracy.

Uniwersytet Łódzki pozyskał ponad 1 mln złotych na wsparcie studentów po rozpoczęciu aktywności zawodowej. Uczelnia otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na nowy projekt, prowadzony przez Akademickie Biuro Karier UŁ. Program nazywa się KreaTOR Kariery.

- Zaplanowaliśmy szereg działań, które pozwolą łatwo wejść studentom na rynek pracy. Zwłaszcza tym, którzy nie do końca jeszcze wiedzą, co chcą robić, w jakich branżach i sektorach biznesu chcieliby pracować, czy też na jakich stanowiskach - mówi dr Dariusz Koperczak, dyrektor Centrum Karier i Współpracy z Pracodawcami UŁ.

Doradca, mentor i trener

Projekt ma cztery główne formy pomocy żakom. Pierwszy, to możliwość skorzystania z indywidualnych sesji z profesjonalnym doradcą zawodowym. Dzięki dofinansowaniu, biuro karier zatrudniło dodatkowych dwóch ekspertów z tej dziedziny. Specjaliści m.in. ocenią, jakie są mocne strony każdego uczestnika oraz stworzą na podstawie indywidualnych rozmów raport o jego predyspozycjach. Nauczą również, jak skonstruować dokumenty aplikacyjne oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Biuro karier przewidziało również wsparcie dla tych, którzy chcą otworzyć własną działalność. Kursy z prowadzenia biznesu, to drugi element projektu KreaTOR Kariery.

- Osoby, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, będą mogły liczyć na pomoc doradcy do spraw przedsiębiorczości. Ekspert zacznie od oceny ich predyspozycji do prowadzenia własnej firmy oraz sam pomysł na biznes - zapowiada dr Dariusz Koperczak. - Doradca przeprowadzi również szkolenie z niemal każdego aspektu prowadzenia działalności. Udzieli informacji, jakie instytucje są kluczowe do otwrcia firmy oraz jakie działania trzeba podjąć, aby się solidnie przygotować do otwarcia biznesu (tematem szkoleń będzie m.in. konstruowanie biznesplanów, marketing, księgowość itp. - red.).

Uniwersyteckie Targi Pracy 2016 w Łodzi. Jest praca dla studentów? [ZDJĘCIA]

Co ciekawe, beneficjentem projektu może być nie tylko student, który dopiero próbuje wejść na rynek pracy. Biuro karier przygotowało również sposoby pomocy żakom i absolwentom uczelni, którzy mają już pracę.

Po pierwsze, uczestnicy projektu, którzy w trakcie jego trwania znajdą pracę mogą liczyć na wsparcie ze strony tzw. coacha (ang. trenera) kariery. Trener będzie pomagał osobie pracującej w maksymalnym wykorzystaniu tego, co oferuje mu pracodawca. Tak, aby ta ścieżka kariery rozwijała się już od samego początku. Trener ma nauczyć np., jak efektywnie rozporządzać swoją pracę, radzić sobie ze stresem oraz tworzyć relacje z ludźmi z firmy.

Po drugie, Uniwersytet Łódzki chce nawiązać współpracę z pracodawcami. Mieliby pomagać zatrudnionym u nich uczestnikom projektu. W jaki sposób?

- Sądzimy, że trzy pierwsze miesiące w nowej pracy są kluczowe. Założyliśmy, że firmy miałyby wskazywać spośród swoich pracowników mentorów, którzy przez ten czas będą opiekować się nowo zatrudnionymi uczestnikami projektu. Oczywiście, nie za darmo. Za cykliczne spotkania ze swoimi podopiecznymi otrzymają dodatkowe wynagrodzenie (finansowane z kasy projektu - red.) - mówi dyrektor Centrum Karier i Współpracy z Pracodawcami UŁ.

Projekt KreaTOR Kariery ma potrwać trzy lata i objąć wsparciem tysiąc studentów. Rekrutacja już trwa. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej biura karier. Chociaż program kierowany jest do wszystkich żaków, priorytetowo przyjmowane są do niego osoby będące na ostatnich dwóch semestrach I i II stopnia studiów stacjonarnych. Budżet projektu wynosi ponad 1 mln 57 tys. zł.

Targi Pracy

KreaTOR Kariery nie jest jedyną formą pomocy UŁ w znalezieniu studentom pracodawcy. Wczoraj na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się kolejna edycja Uniwersyteckich Targów Pracy. Studenci mieli okazję poznać ofertę ponad 50 firm, z różnych branż gospodarki.

Uniwersyteckie Targi Pracy 2015 w Łodzi [ZDJĘCIA]

- Jeśli prowadzimy działalność edukacyjną, to zależy nam na tym, żeby nasi absolwenci mogli znaleźć dobrą pracę, zgodną z ich kwalifikacjami - twierdzi prof. UŁ dr hab. Tomasz Cieślak, prorektor ds. studenckich. - Nie chodzi nawet o to, aby studenci znaleźli od razu pracodawców, ale żeby się zorientowali, jak szukać pracy oraz poznali możliwości, jaki daje łódzki rynek pracy - dodaje prorektor.

Oferta prezentowana na targach dotyczyła głównie regionu łódzkiego. Jak tłumaczy prof. Tomasz Cieślak, to nie przypadek. - Najlepiej by było, gdyby ta praca znajdowała się w regionie łódzkim lub samej Łodzi. Stąd nasza współpraca z Urzędem Miasta Łodzi oraz z otoczeniem biznesowym uniwersytetu.

Wystawcy przygotowali na targi oferty typu analityk danych biznesowych (Infosys), programista Java, czy też konsultant z j. czeskim (Fujitsu).

Uniwersyteckie Targi Pracy nie były jednak tylko okazją do spotkania się z potencjalnym pracodawcą. W specjalnej „Strefie doradztwa” doradcy zawodowi uczyli jak sporządzić dokumenty aplikacyjne oraz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Studenci mogli bezpłatnie zrobić również zdjęcie do CV.

Pierwszy raz, na targi przygotowano dedykowaną aplikację mobilną (UTPuni), która mogła pełnić rolę zarówno multimedialnej mapy, jak i notatnika (w zakładce każdego stoiska można było sporządzić notatki).

ZOBACZ TEŻ |Rząd bada absolwentów studiów jak radzą sobie po ukończeniu szkół wyższych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki