Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stwardnienie rozsiane. Pacjenci z Łódzkiego rozpoczęli nowatorską terapię

Redakcja
Szpital im. Kopernika w Łodzi wysyła pacjentów ze stwardnieniem rozsianym na ściankę wspinaczkową. To nowa i darmowa forma terapii.

Rehabilitacja na ściance wspinaczkowej? To nie żart. Pacjenci z województwa łódzkiego chorujący na stwardnienie rozsiane (SM) mogą rehabilitować się podczas wspinaczki terapeutycznej, razem ze swoimi bliskimi. Nic za to nie płacą, bo szpital im. Kopernika w Łodzi uczestniczy w projekcie firmy Teva „Samodzielni. Aktywnie”.

- Wspinanie się jest dla człowieka tak naturalną zdolnością, jak raczkowanie i chodzenie. Wysoka skuteczność takiej terapii związana jest z wykorzystywaniem ruchów funkcjonalnych, które zmuszają do koncentracji i uwagi - mówi Ewa Świątek, fizjoterapeutka ze szpitala. - Plusami jest praca w ruchu trójwymiarowym, co pozwala na maksymalne wyzwalanie kontroli posturalnej poprawiającej koordynację i równowagę. Wspinaczka jest też złamaniem rutyny w ćwiczeniach, a to przyczynia się do poprawy neuroplastyczności mózgu - dodaje.

Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dla lekarzy wciąż pozostaje zagadką, bo nie jest ani dziedzina, ani zakaźna.

**

Stwardnienie rozsiane. W Łodzi odkryto szansę dla chorych

**

W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje blisko 50 tys. osób, w woj. łódzkim - ponad 3 tys. U każdego chorego mogą pojawiać się inne objawy, np. zaburzenia widzenia, problemy z mową lub zaburzenia emocjonalne i poznawcze. Jednym z najczęstszych symptomów choroby są kłopoty z utrzymaniem równowagi i koordynacją, a także spastyczność, czyli sztywność mięśni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki