Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymi są już u rodzin [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży 2016 są już w łódzkich parafiach i u swoich rodzin. W porozumiewaniu się służą języki obce, słowniki w telefonach, a często język gestów.

Młodzi ludzie z całego świata, m.in. z Tajwanu, Seszeli czy Zimbabwe trafili w poniedziałek, 18 lipca, do domów wiernych z Łodzi. Gospodarze są serdeczni, choć czasem muszą porozumiewać się z gośćmi na migi.

Do parafii św. Anny w Łodzi już przed południem przyjechała grupa 28 Ukraińców ze Lwowa i Drohobycza. Z komunikacją nie było problemu, bo wielu z nich mówi po polsku.

- Zdecydowaliśmy się na Łódź ze względu na festiwal Paradise in the City wspólnoty Chemi Neuf - mówi Wasyli Jaworski, jeden z pielgrzymów. - Byłem na ich festiwalu w zeszłym roku i było fantastycznie. Bardzo mocno widać było wiarę - tłumaczy.

Część pielgrzymów widziała już Polskę.

- Jednak w Łodzi jestem pierwszy raz - mówi Natalia Antoniw z Ukrainy. - Chcę zwiedzić miasto, poznawać nowych ludzi, zobaczyć coś ciekawego - dodaje.

Zagraniczni pielgrzymi trafili do przydzielonych rodzin. Wielu z gospodarzy to seniorzy związani z parafiami, ale nieznający języków obcych. Dlatego na początku nie obyło się bez drobnych komplikacji.

Pomoc prawna dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Łodzi

Pani Jadwiga Knabe z parafii św. Anny w Łodzi zaprosiła do siebie dwie dziewczyny z Seszeli. Upiekła na ich przyjazd polski sernik i zdrowe ciasteczka z ziarnami na wypadek gdyby dbały o linię.

- Niestety tak się złożyło, ze na czas wizyty zostałam w domu sama - mówi parafianka. - Znam niemiecki i rosyjski, ale na Seszelach obowiązuje angielski. Dzieci zainstalowały mi słownik w telefonie, mam nadzieję, że jakoś się dogadamy - mówi pani Jadwiga.

Także rodzice pana Tomasza Kociaka mieli problemy językowe.

- Przyjechało do nich dwóch Francuzów. Byłem z nimi przez pierwsze 20 minut, żeby pomóc im się porozumieć - mówi pan Tomasz. Niestety okazało się, że tylko jeden Francuz zna angielski. Drugi aby kupić szczoteczkę do zębów poszedł na stację benzynową z pastą...

Pan Tomasz z żoną też przyjmują grupę z Seszeli.

- Przeczytaliśmy w internecie, że lubią tam pomidory, więc zrobiliśmy im leczo. W planach mamy też typowy polski schabowy. Chcemy, by poznali nasze zwyczaje - mówi pani Barbara, jego żona.

Ks. Arkadiusz Lechowski, wikary z parafii św. Anny podkreśla, że wierni wykazali się dużą gościnnością.

- Było więcej chętnych do przyjęcia niż pielgrzymów - mówi wikary. Jak podkreśla znajomość języków nie jest najważniejsza. - Zawsze można się porozumieć językiem serca - tłumaczy.

Także w innych parafiach Łodzi są już uczestnicy festiwalu Paradise in the City. W parafii katedralnej pojawili się Kanadyjczycy, u św. Urszuli - reprezentacja Zimbabwe, a w parafii Trójcy Przenajświętszej - Węgrzy.

Niektórzy pielgrzymi mieli kłopoty. 85 osób z Filipin miało pojawić się w parafii św. Anny w niedzielę wieczorem, jednak zjawiły się tylko dwie. Pozostałe miały mieć przesiadkę w Turcji. Po zamachu stanu loty zostały odwołane. Do Łodzi dotrą dopiero we wtorek.

We wtorek do Łodzi przyjadą kolejni uczestnicy festiwalu Paradise in the City. W sumie w Łodzi ma ich być 5,5 tys. z 42 krajów świata.

Ceremonia otwarcia festiwalu rozpocznie się we wtorek o godz. 20. Młodych pielgrzymów w imieniu łodzian powita m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Podczas gali otwarcia będzie też można zobaczyć nawiązujący do włókienniczych tradycji miasta pokaz strojów autorstwa studentek Politechniki Łódzkiej.

Od środy uczestnicy festiwalu będą brać udział w modlitwach i wykładach. Wśród prelegentów są m.in. arcybiskup Canterbury Justin Welby, kapitan polskiej reprezentacji siatkarzy Michał Winiarski, czy węgierski minister ds. zasobów ludzkich Zoltan Balog. Uczestnicy spotykać się będą na kampusie w okolicy Hali Sportowej oraz hal Expo. Ulice Skorupki, Stefanowskiego i Potza są w tym rejonie zamknięte.

Światowe Dni Młodzieży. Jezuici i pielgrzymi zatańczyli „Jesteś szalona”

Od wtorku do niedzieli MPK w godz. 22.30 - 0.30 uruchamia dodatkowe kursy: 15-tka będzie kursowała do godz. 0.30, pojawi się też linia 3A z ul. Lodowej do Północnej, a także trzy linie specjalne spod Hali Sportowej: na Młynek, do ul. Ogrodowej i na Kurczaki.

Natomiast we wtorek do Łodzi i regionu przyjadą uczestnicy programów diecezjalnych. Będą spotykać się na zajęciach w parafiach i regionach. Tylko w archidiecezji łódzkiej będzie ich 1,5 tys. W całym regionie pojawi się w tym tygodniu około 9 tys. młodych chrześcijan. W niedzielę wszyscy spotkają się na mszy św. w Atlas Arenie.

O ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY CZYTAJ W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM

Siostra Katarzyna ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek mówi o powołaniu oraz duchowych przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki