Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2015. Uroczystości na Placu Katedralnym w Łodzi [ZDJĘCIA]

Alicja Zboińska
Msza święta, przekazanie ognia narodowego, apel pamięci, defilada - tak przebiegały uroczyste obchody Święta Niepodległości na placu Katedralnym w Łodzi

Mszą świętą celebrowaną przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego rozpoczęły się łódzkie obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na Placu Katedralnym natomiast dalszy ciąg uroczystości rozpoczął się od przekazania ognia narodowego, który dotarł do Łodzi z cmentarza z Kostiuchnówki na Wołyniu, gdzie odbyła się bitwa z udziałem Legionów Polskich.

Ogień dotarł do Łodzi drogą, która przypomina drogę Legionów do niepodległości. Przywieźli go harcerze oraz łódzcy uczniowie.

Moment odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę przypomniała Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzka.

- 97 lat temu odrodziła się niepodległa i wolna Polska - mówiła wojewoda. - 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborczej niewoli odzyskaliśmy odrębne prawo do decydowania o swoim losie. To zarazem wielkie zobowiązanie do odpowiedzialności za losy niepodległości, wielki obowiązek troski o dobro najwyższe, jakim jest pomyślność ojczyzny. Ojcowie niepodległości wypełnili to zadanie wzorowo.

Jolanta Chełmińska podkreśliła, że dziś należy o tym przypominać, gdyż zawiera dziejowe doświadczenie wielu Polek i Polaków. Zwróciła uwagę na konieczność dążenia do współpracy, służby dla demokracji oraz szacunku dla innych postaw i poglądów. Powinno to być współczesnym kanonem. Zachęciła także do korzystania z wolności i to najlepiej jak potrafimy.

W uroczystościach wzięli udział m.in. marszałek województwa, Witold Stępień, wiceprezydent Łodzi, Tomasz Trela, posłowie i senatorowie z regionu łódzkiego oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Święto Niepodległości w Łódzkiem. Sprawdź, jak będą świętować mieszkańcy regionu

Następnie obchody Święta Niepodległości przeniosły się do Manufaktury, gdzie zorganizowano Piknik Niepodległościowy.

Mikołaj Mirowski: "PRL dała siłę świętu 11 Listopada" [ROZMOWA]

Jedną z głównych atrakcji będzie prawdziwa tankietka TKS, znana z kampanii wrześniowej 1939 roku. Obok niej pojawi się transporter opancerzony „Rosomak”. Sprzęt bojowy, wyposażenie i mundury prezentować będą m.in. piloci z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku i komandosi z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Nie zabraknie stanowisk strażaków, którzy zademonstrują zabytkowe i współczesne wozy bojowe, a także Straży Miejskiej. Na stoisku Straży Granicznej będzie można podziwiać specjalnego robota pirotechnicznego.

ZOBACZ, JAK PRZEBIEGAŁY UROCZYSTOŚCI PRZED GROBEM NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA W WARSZAWIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki