Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła bez dzwonków? To jest możliwe i potrzebne. Ruszyła kampania "Szkoła przyjazna dla autyzmu" FOTO FILM

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
Rozpoczęła się kampania społeczna pod hasłem „Szkoła przyjazna dla autyzmu”. W piątek,15 września br. w Łodzi mówili o niej samorzecznicy i samorzeczniczki w spektrum autyzmu, którzy spotkali się na ulicy Piotrkowskiej przy al. Mickiewicza.

Rozpoczęła się kampania społeczna pod hasłem „Szkoła przyjazna dla autyzmu”. W piątek w Łodzi mówili o niej samorzecznicy i samorzeczniczki w spektrum autyzmu, którzy spotkali się na ulicy Piotrkowskiej przy al. Mickiewicza.

Kluczowe postulaty kampanii przedstawił Janek, z Klubu świadomej młodzieży. Mówił o tym, jak ważne jest, by głosu młodych słuchali i brali pod uwagę ludzie, którzy z nimi w szkołach pracują.

- Jest to oddolna inicjatywa młodych i w tym roku będziemy poruszać siedem postulatów – mówi. - Jest wśród nich likwidacja barier sensorycznych, czyli dzwonków. Drugi to obowiązek zapewnienia psychologa i mimo że jest to ustawowy obowiązek szkoły, ale to tu niestety jest bardzo niskie finansowanie i dlatego jest bardzo mało chętnych na stanowisko psychologa
Zabiegamy również o pokoje wyciszeń – to jest bardzo ważne oraz o lekcje różnorodności w podstawie programowej, w programach wychowawczo-profilaktycznych, aby nawet już od przedszkola uczyć dzieci czym jest bogactwo neuroróżnorodności. Zabiegamy również o zniesienie oceny punktowej z zachowania i zastąpienie jej oceną opisową w klasach 4-8 szkoły podstawowej.
Chcemy powołania instytucji rzecznika praw ucznia, by wzmocniła się skuteczność reagowania na łamanie praw uczniowskich.
Młodzi ludzi w trakcie kampanii będą publikować posty m.in., w mediach społecznościowych, wspierać ich będą zaprzyjaźnieni influencerzy.

Klubowi świadomej młodzieży, która promuje kampanię "Szkoła przyjazna dla autyzmu" kibicuje Agata Kobylińska, pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Dzieci i Młodzieży.
- Szkoła przyjazna dla autyzmu to szkoła, która jest otwarta na różnorodność, akcpetuje to, że każda osoba ma swoje potrzeby, i dlatego bardzo ważne jest dla nas żeby pokazywać i wspierać tego rodzaju inicjatywy – podkreśla.

Kampania jest też okazją, by podziękować tym, którzy o potrzeby osób z autyzmem dbają na co dzień i dają dobry przykład innym.
Tak jest między innymi w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Pogonowskiego w Łodzi. Tu dzwonków nie ma już od kilku lat.
-Na początku to było trudne, bo oni nauczyciele ani uczniowie nie byli do tego przyzwyczajeni – wspomina Michał Różański, dyrektor. - Musieli nauczyć się spoglądać na zegarek. Ale myślę, że jest to dobry kierunek dla wszystkich, a szczególnie w stosunku do dzieci autystycznych czy z zespołem Aspergera, które są nadwrażliwe słuchowo.

- Mamy jednak świadomość, że wciąż w szkołach jest wiele nadużyć wobec praw uczniów z autyzmem – mówi Anna Duniewicz, inicjatywa Nasz rzecznik, inicjatywa obywatelska Chcemy naszego życia. - Od siłowego przetrzymywania, przez narzucanie im pewnych wzorców dla nich nieosiągalnych, brak fachowego psychologicznego wsparcia. Ważne jest podejmowanie prób zniesienia barier sensorycznych w postaci głośnych dzwonków, bo one mogą wywołać nawet atak epilepsji.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Osoby nim dotknięte mocniej czują, przeszkadzają im niektóre zapachy, są nadwrażliwe na światło i dźwięki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoła bez dzwonków? To jest możliwe i potrzebne. Ruszyła kampania "Szkoła przyjazna dla autyzmu" FOTO FILM - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki