Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Kopernika w Łodzi gościł zagranicznych przedstawicieli służby zdrowia

Redakcja
Krzysztof Szymczak
Francuzka, Grek, Finka, Dunka oraz dwie kobiety narodowści hiszpańskiej odwiedziły Wojewódzki Szpital Specjallistyczny im. Kopernika w Łodzi, jedyny w regionie ośrodek onkologiczny. Te osoby nie są przypadkowe, są to stażyści i jednocześnie menadżerowie służby zdrowia prestiżowego programu wymiany szkoleniowej "Hope Exchange Program", którego organizatorem jest Polska Federacja Szpitali. Należy do niej również łódzki szpital.

Choć placówka w tym roku nie będzie dokształcania zagranicznego kolegów po fachu, zorganizowała spotkanie wszystkich uczestników wymiany, by przede wszystkim poznali oni innowacyjne metody leczenia i jego organizacji w szpitalu Kopernika.

- Menadżerowie służby zdrowia przebywają obecnie w trzech szpitalach w Polsce: Zabrzu, Białej Podlaskiej i Gdańsku, ale odwiedzili również Łódź, by zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami, które wprowadzono w naszym szpitalu. To jest dla nas niewzykle istotne, bo mamy czym się pochwalić - przyznaje Roman Małachowski, kierownik Banku Komórek Krwiotwórczych w szpitalu Kopernika w Łodzi.

Innowacje, o których rozmawiali pracownicy szpitala i zagraniczni menadżerowie służby zdrowia, dotyczyły m.in. badań klinicznych, organizacji leczenia czy nowoczesnych sprzętów. Kluczowym punktem konferencji był wykład dr Idy Franiak - Pietrygi, która pracuje nad dendrymerami, czyli nanocząsteczkami, które będą wykorzystywane w leczeniu przewlekle chorych na białaczkę. To jedno z największych osiągnięć kadry szpitala, bowiem lek jest już na etapie wprowadzania patentu.

- Badania są z pogranicza medycyny, nanotechnologii, farmakologii i genetyki, dlatego obszar poruszanych zagadnień podczas spotkania jest obszerny - przyznaje dr Ida Franiak - Pietryga ze szpitala Kopernika w Łodzi.

Szpital im. Kopernika, choć w tym roku nie doszkalał medyków, w ubiegłym roku gościł menadżerów z Finalndii i Czech. Z kolei kierownik banku komórek krwiotwórczych Roman Małachowski, wyjechał wtedy na taką wymianę do szpitala Marques de Valde Cilla w Hiszpanii. Łódzka placówka nie ukrywa, że za rok chciałaby ponownie wziąć udział w programie i przyjąć zagranicznych gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki