Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim zamknął oddział ginekologiczno-położniczy

Karolina Wojna
Karolina Wojna
Mariusz Kapala
Szpital im. Kopernika w Piotrkowie zamknął do odwołania oddział ginekologiczno-położniczy. Powodem nagłej decyzji są braki kadrowe - dwóch z trzech neonatologów przebywa na zwolnieniu

Decyzja o zamknięciu piotrkowskiej porodówki została podjęta 1 czerwca, w Dzień Dziecka. Wszystkie pacjentki w zaawansowanej ciąży, ze zbliżającym się terminem porodu, są po przebadaniu kierowane do innych szpitali.

- To bardzo poważna sytuacja i radykalna decyzja, ale w takiej sytuacji szpital został postawiony - zaznacza Aneta Baranowska, zastępca dyrektora szpitala ds. leczniczych.

W dniu zamknięcia oddziału na oddział ginekologiczny zgłosiło się siedem kobiet, w tym trzy ciężarne. Dwie - zgodnie z ich preferencjami - zostały skierowane do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, a trzecia, po przebadaniu, wróciła do domu. - To nie był czas - mówi Ewa Tarnowska-Ciotucha, rzecznik Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Piotrkowie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsze trojaczki urodzone w 2016 r. w Łodzi. Poznajcie Przemka, Szymka i Gabrysię [ZDJĘCIA]

Oddział jest zamknięty do odwołania, ale jak przyznaje dr Baranowska, problem raczej nie zostanie rozwiązany od ręki. Kłopoty kadrowe z neonatologami placówka ma od dawna, szukała lekarzy, a 1 czerwca została zaskoczona długotrwałymi zwolnieniami dwóch z trzech pracujących na oddziale specjalistów.

- Od dawna borykamy się z brakiem neonatologów. W tym momencie przestaliśmy być jako szpital wydolni w bezpiecznej opiece w czasie porodu i nad noworodkiem - mówi dr Baranowska.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Poród w Gamecie nie na NFZ. Szpital nie przedłużył umowy

Ostatni poród na porodówce w Piotrkowie odbył się 31 maja. - W tym momencie w oddziale noworodków przebywa sześć nowo narodzonych dzieci - informowała 2 czerwca Ewa Tarnowska-Ciotucha dodając, że szpital dołożył wszelkich starań, żeby zapewnić noworodkom opiekę lekarską do momentu wypisania ich z oddziału.

2 czerwca do placówki już nie zgłosiła się żadna ciężarna. Szpital uspokaja, że każda kobieta w zaawansowanej ciąży zostanie przebadana na izbie przyjęć i skierowana do najbliższego, wybranego przez nią szpitala. Dla mieszkanek powiatu piotrkowskiego jest nim Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: W szpitalu im. Madurowicza w Łodzi urodziły się trojaczki [ZDJĘCIA]

Kilka lat temu oddział położniczo-ginekologiczny w SSW w Piotrkowie przeszedł gruntowny remont. W tym momencie dysponuje 36 miejscami. Pokoje zapewniają intymność matkom i dzieciom, ojcowie mogą tu nocować. Od początku roku w placówce urodziło się 314 dzieci.

Wydarzenia w szpitalu obserwuje Urząd Marszałkowski w Łodzi, pod który placówka podlega. Jak zaznacza Grzegorz Sławiński z wydziału komunikacji i informacji społecznej Urzędu Marszałkowskiego, problemy kadrowe mają charakter nieoczekiwany i są zdarzeniem losowym. Dyrekcja piotrkowskiej placówki uprzedziła o zamknięciu oddziału łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii oraz szpitale w Bełchatowie, Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim i Radomsku.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 23-29 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki