Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tango Salon Festival w Łodzi rozpoczyna się już dziś

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Łodzi rozpoczyna się dzisiaj Tango Salon Festival, który potrwa do niedzieli. W programie imprezy pokazy mistrzów, koncerty, milongi, warsztaty, afterparty.

Tangiem można opowiedzieć wszystko, całe życie - mówią miłośnicy tego tańca. Tango to więcej niż taniec; to cała filozofia, to stan ducha - dodają organizatorzy rozpoczynającego się dzisiaj Łódź Tango Salon Festival 2017. Imprezy, która do tej formy opowiadania o doświadczeniu i uczuciach przekonuje coraz większą grupę osób.

Podczas dzisiejszego koncertu otwarcia Tango Salon Festival w Filharmonii Łódzkiej wystąpi znakomity polski kwartet Machina del Tango (w składzie: Grzegorz Lalek - skrzypce, Klaudiusz Baran - bandoneon/akordeon, Urszula Borkowska - fortepian, Maciej Dobrzański - kontrabas) z urugwajską śpiewaczką tanga, Marią de los Angeles. Artystka już w wieku 12 lat została pierwszą solistką chóru miejskiego w Santa Lucía w Urugwaju pod batutą Eduardo Mollo. Od 1987 roku przez pięć lat, u boku Felixa Romero, śpiewała w orkiestrze legendarnego urugwajskiego bandoneonisty, dyrygenta i kompozytora Donato Racciattiego, uformowanej już w roku 1948; jednej z wielkich „Orquestas Tipicas” okresu buenosaireńskiej „złotej ery” tanga. W programie wieczoru znajdą się klasyczne tanga z Ameryki Południowej, jak i polskie międzywojenne szlagiery w autorskich aranżacjach zespołu. Muzykom towarzyszyć będzie para tancerzy z Urugwaju, Juan Martin Carrara i Stefania Colina.

**Zobacz też:

Łódź Tango Salon Festival. Startuje siódma edycja imprezy

**

Podczas zamykającego zaś festiwal galowego koncertu w Filharmonii Łódzkiej, 1 października, wystąpi dziewięcioosobowa argentyńska orkiestra Misteriosa Buenos Aires, której muzyka stanowi bezpośrednią kontynuację stylu stworzonego w Buenos Aires przez orkiestry lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku, w szczególności Carlosa di Sarliego. Zespół założył w 2008 roku pianista i dyrygent Javier Arias. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, występ grupy będzie okazją do poznania klasycznych rytmów tanga od ich twórczej i nowatorskiej strony. Orkiestra wydała trzy albumy, „De salón” (w roku 2010), „Una noche en la milonga” (2013) i „Tu lado acústico” (2015). Odbyła także trzy europejskie trasy koncertowe. W niedzielę na scenie Filharmonii Łódzkiej zatańczą także cztery pary mistrzów tanga z Argentyny i Urugwaju: Sebastián Achával i Roxana Suárez, Fabián Peralta i Josefina Bermudez Ávila, Juan Martin Carrara i Stefania Colina oraz Jonathan Saavedra i Clarisa Aragón.

A pomiędzy koncertowymi wieczorami organizatorzy Łódź Tango Salon Festival zapraszają na: milongi, na których można tańczyć tango przez niemal całą dobę, szeroki wybór warsztatów, kolejne koncerty, wystawy fotograficzne i malarskie oraz peñas- specjalne wieczory dla wielbicieli argentyńskich tańców ludowych, chacarery i zamby.

Milongi, na które muzykę przygotowują uznani DJ-e, będą się odbywać w restauracji U Milscha (ul. Łąkowa 21), Hotelu Grand oraz Białej Fabryce (ul. Piotrkowska 282), afterparty w Hotelu Grand i Pałacu Poznańskiego, a warsztaty w siedzibie YMCA (ul. Moniuszki 4a). Przewidziano poza tym zajęcia dla początkujących, które poprowadzą Paulina Policzkiewicz-Woźniak i Jan Woźniak w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych (ul. Zachodnia 54/56, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem [email protected]). U Milscha będą się odbywać także śniadania z tangiem.

Czytaj też:Łódź Tango Festival rozpoczyna się już dzisiaj

Zrodzone pod koniec XIX wieku w wielokulturowym tyglu imigrantów przybyłych do Argentyny tango od kilkunastu lat przeżywa renesans na całym świecie i święci triumfy również w Polsce. Jest zjawiskiem społecznym i kulturowym wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jego uniwersalność umożliwia porozumienie bez słów, ponad kulturami, niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy pochodzenia. Istniejący od 2011 roku Łódź Tango Salon Festival obecnie jest największym i najlepszym wydarzeniem tego typu w Polsce, znanym i cenionym za granicą, gromadzącym zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Organizatorem łódzkiego festiwalu jest Fundacja Wspierania Kultury „Fabryka Tanga”.

Festiwalowi towarzyszy fotograficzna wystawa pokonkursowa „Tango w obiektywie” (otwarcie 27 września w Hotelu Grand). W tym roku jury konkursu postanowiło nie przyznawać nagrody głównej. Dwa wyróżnienia ex-aequo zdobyli Olena Kurta i Vladimir Tarasov.

Więcej szczegółów na temat festiwalu na stronie internetowej tangosalon.pl. Idący tanecznym krokiem przez życie nie mogą w ten dni ominąć łódzkiego Salonu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki