Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tani rubel uderza w producenta papy ze Zduńskiej Woli

Jacek Losik
Tani rubel uderza w producenta papy ze Zduńskiej Woli
Tani rubel uderza w producenta papy ze Zduńskiej Woli 123RF
Grupa Icopal ma trzy fabryki papy, zatrudnia w nich blisko 400 osób. Przedstawiciele firmy twierdzą, że mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Powodem jest agresywne wejście na polski rynek konkurencji zza wschodniej granicy. - To gigantyczny problem. W ciągu roku sprzedawane jest w Polsce 90 mln mkw. papy, z czego 10 mln pochodzi z Rosji. Oznacza to, że w tym momencie 10-15 proc. rynku należy do firm importujących rosyjską papę. A rosyjski udział w rynku ciągle rośnie - mówi Przemysław Rasz, prezes Icopalu SA Zduńska Wola.

Odkąd Unia Europejska wprowadziła sankcje i wartość rubla spadła o połowę, koszty produkcji wyrobów papowych w Rosji są zdecydowanie mniejsze, niż w Polsce. Nie mamy wątpliwości, że polskie produkty są lepszej jakości, ale klienci często kierują się ceną

 

Skąd tak nagłe zainteresowanie rosyjskimi wyrobami? Papa produkowana za ruble jest tańsza.
- Odkąd Unia Europejska wprowadziła sankcje i wartość rubla spadła o połowę, koszty produkcji wyrobów papowych w Rosji są zdecydowanie mniejsze, niż w Polsce. Nie mamy wątpliwości, że polskie produkty są lepszej jakości, ale klienci często kierują się ceną - mówi Emil Piszczorowicz, rzecznik Stowarzyszenia Producentów Pap.

Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji papy jest asfalt. W Rosji kosztuje mniej więcej 150 euro za tonę, w Polsce dwa razy tyle. Sprowadzanie rosyjskiego asfaltu jest jednak nieopłacalne.  

- Moglibyśmy przywozić surowce do Zduńskiej Woli, ale nie dość, że transport jest bardzo drogi, bo materiał jest ciężki, to jeszcze Rosja nakłada na towar cło wywozowe, przekraczające 100 dolarów za tonę. Eksport polskich produktów na wschodni rynek zablokowany jest natomiast przez wysokie cło importowe - tłumaczy Emil Piszczorowicz.

Producenci papy oskarżają rosyjskiego giganta - TechnoNICOL - o stosowanie nieuczciwej konkurencji.
Zbigniew Kalinowski, prezes zarządu polskiego oddziału rosyjskiego producenta, odpiera te zarzuty i przypomina, że firma ta obecna jest w Polsce od dekady.

- W tym roku obchodzimy 10. rocznicę istnienia TechnoNICOL Polska. Zaufanie naszych klientów zyskujemy m.in. dzięki jakości naszych materiałów i rozszerzaniu asortymentu - twierdzi Zbigniew Kalinowski.

Emil Piszczorowicz zapowiada, że producenci papy po październikowych wyborach parlamentarnych, będą zabiegali o pomoc nowego rządu, aby wstawił się za nimi w Brukseli. Domagają się oni od państwa  ochrony ich interesów.
 
Kurs rosyjskiego rubla drastycznie spadł od momentu wprowadzenia sankcji przez Unię Europejską. W ciągu roku rubel stracił w stosunku do złotego aż  45 proc. We wrześniu 2014 r.  kosztował 9 groszy, wczoraj 5 groszy. Eksperci nie spodziewają się umocnienia rosyjskiej waluty w najbliższym czasie.

Producenci papy w Polsce zorganizowali na przełomie lipca i sierpnia panel dyskusyjny "Patriotyzm Biznesowy w nowej perspektywie unijnej 2015-2020". Twierdzą, że bez kontroli importu rosyjskiego produktu unijne pieniądze, które mają być przeznaczone na budowę np. muzeów i instytucji pożytku publicznego, zamiast wspomóc rodzimych przedsiębiorców, wzbogacą rosyjskich producentów.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki