Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatra im. Jaracza: Barbelo Biljany

Dariusz Pawłowski
Justyna Wasilewska i Marek Nędza podczas próby
Justyna Wasilewska i Marek Nędza podczas próby Teatr im. Jaracza
Cyklem pokazów przedpremierowych łódzki Teatr im. Jaracza rozpoczął prezentację przedstawienia ''Barbelo, o psach i dzieciach'' autorstwa Biljany Srbljanović w reżyserii Anny Augustynowicz.

Uroczystą prapremierę polską tej sztuki zaplanowano na 15 stycznia 2011 na Kameralnej Scenie teatru.

40-letnia Biljana Srbljanović to urodzona w Szwecji dramatopisarka serbska (podczas wojny w Jugosławii przeżyła bombardowanie Belgradu). Jej sztuki tłumaczone na ponad dwadzieścia języków, wystawiane są w najważniejszych teatrach europejskich i światowych. Ukończyła Wydział Sztuk Dramatycznych (FDU) w Belgradzie, gdzie obecnie wykłada. Napisała m.in. ''Belgradzką trylogię'' (1997), ''Sytuacje rodzinne'' (1998), ''Upadek'' (2000), ''Supermarket'' (2001), ''Amerykę, część drugą'' (2003), ''Szarańczę'' (2005) i ''Barbelo, o psach i dzieciach'' (2007).

W 2008 roku kandydowała w wyborach na burmistrza Belgradu z ramienia Partii Liberalno-Demokratycznej. Zagrała w kilku filmach. Pisała też teksty publicystyczne dla czołowych europejskich dzienników takich, jak ''La Republica'', ''Spiegel'' i ''Guardian''. Srbljanović to prawdziwa gwiazda i enfant terrible serbskiej dramaturgii. Żaden z jej tekstów nie przechodzi bez echa, większość zebrała szereg nagród w Serbii i zagranicą, czego najlepszym dowodem jest prestiżowa Europejska Nagroda Teatralna Premio Europa per il Teatro z 2007 roku.

Dramat ''Barbelo, o psach i dzieciach'' podejmuje jeden z najczęściej poruszanych przez autorkę tematów, jakim jest rozpad tradycyjnych więzi międzyludzkich. Ostrości nabiera w sztuce motyw utraty bliskiej osoby, która prowadzi do zasadniczej zmiany w życiu pozostałych członków rodziny. Jednak sztuka jest nie tyle o śmierci, ale o tym, co pozostaje po śmierci, o czymś, co trwa dłużej niż ona sama. Najważniejszym aspektem jest tu miłość - miłość matki do dziecka i dziecka do matki.

W spektaklu występują: Katarzyna Dałek, Michał Jaros, Iwona Karlicka, Marcin Łuczak, Marek Nędza, Ewa Suchanek, Ksawery Szlenkier, Krzysztof Wach, Justyna Wasilewska i Agnieszka Więdłocha. Autorem scenografii jest Waldemar Zawodziński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki