Łukasz Konstanty
Iga Świątek wielokrotnie rywalkom nie pozwalała na ugranie choćby gema. Sama od długiego czasu natomiast nie zakończyła seta z zerem na koncie. PAP/Marcin Cholewiński
Iga Świątek w ubiegłym roku zasłynęła tym, że aż 23 razy w całym sezonie potrafiła wygrać seta, nie pozwalając rywalce na zapisanie na swoim koncie choć jednego gema. Taka sytuacja miała miejsce choćby w turnieju WTA Finals (trzykrotnie). Sztuką jest jednak nie tylko rozbić przeciwniczkę, ale też przez długi okres nie pozwolić sobie na wpadkę z żadną rywalką. Sprawdź, które tenisistki z czołówki rankingu najdłużej nie doznały upokorzenia.

Wielkie gwiazdy z wpadkami w 2024 roku

Spośród pięćdziesięciu najwyżej klasyfikowanych tenisistek w światowym rankingu (stan na 18 marca 2024), niemal połowa zdążyła już w tym roku przynajmniej raz pozwolić sobie na wpadkę. Choćby w turnieju w Miami uczyniła to Jelena Rybakina, która w półfinale w stosunku 0:6 uległa w drugiej partii Wiktorii Azarence, ale nie przeszkodziło jej to w awansie do finału. W gronie zawodniczek, którym w ciągu ostatnich trzech miesięcy przydarzyła się podobna przykrość, są m.in. Maria Sakari, druga finalistka turnieju na Florydzie - Danielle Collins czy Aryna Sabalenka.

W ciągu ostatniego roku ani jednego seta do zera nie przegrało jedynie dziewięć tenisistek, co jasno świadczy, jak trudna jest to sztuka. W tym gronie nie ma niestety Magdaleny Fręch, która w ostatnich trzech miesiącach już trzykrotnie doświadczyła przykrości w postaci partii bez wygranego gema.

Nieco lepiej pod tym względem wypada Magda Linette, która ostatnią wpadkę zanotowała we wrześniu 2023 roku (finał turnieju w Kantonie z Xiyu Wang). Poznanianka klasyfikowana jest jednak obecnie poza czołową pięćdziesiątką.

Czynniki sprzyjające dobrej serii

Warto wspomnieć, że wysoka lokata niektórych tenisistek w prezentowanej klasyfikacji niekoniecznie wynika jedynie z ich dobrej dyspozycji. Część z nich sporo występowała w turniejach ITF, gdzie grywają znacznie słabsze rywalki, łatwiej więc jest wówczas o wynik, który nie będzie kłuł w oczy. Inne z kolei borykały się z kłopotami zdrowotnymi, które wykluczały je z gry na wiele tygodni - miały więc znacznie mniej okazji, by swoją serię "zepsuć".

Aby sprawdzić, które tenisistki z czołowej pięćdziesiątki światowego rankingu najdłużej nie przegrały seta do zera, kliknij przycisk "Zobacz galerię" i przesuwaj strzałkami w prawo.