Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami przyznało nagrody za działania na rzecz ochrony zabytków

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami doceniło działania na rzecz ochrony zabytków. Wśród wyróżnionych złotym medalem jest dziennikarz „Dziennika Łódzkiego”

Po raz pierwszy łódzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami przyznał Złote Medale za różne formy działania na rzecz dbania, ratowania i popularyzowania łódzkich zabytków.

Czytaj:Sanktuarium świętej Faustyny powstanie w kamienicy przy Krośnieńskiej w Łodzi

Wśród wyróżnionych znaleźli się: łódzka radna Urszula Niziołek-Janiak, profesor Krzysztof Stefański z Uniwersytetu Łódzkiego, Bartosz Stępień z MPK i TOnZ oraz dziennikarz Wiesław Pierzchała z „Dziennika Łódzkiego”. Dwoje pierwszych wyróżnionych nie dotarło na uroczystość w siedzibie TOnZ, natomiast Bartosz Stępień dziękując za medal podkreślił, że szczególnie interesują go różne detale i ciekawostki z czasów PRL. Miłośnik łódzkich zabytków od wielu lat gromadzi informacje o muralach, mozaikach, neonach itp. Wszystkie stara się utrwalić za pomocą aparatu fotograficznego.

- Nauczyłem się spoglądać na nasze miasto z czułością. Owoc moich zainteresowań zamierzam umieścić w kolejnej publikacji, która ukaże się za trzy lata - zdradził Bartosz Stępień. Natomiast nestor łódzkich miłośników zabytków, Mirosław Zbigniew Wojalski, uzupełnił: - Pamiętam doskonale jak pan Bartosz jako licealista przystał do nas. Szybko złapał bakcyla i zaczął fotografować łódzkie murale. Wielu z nich dziś już nie ma.

Czytaj też:Łódzka willa Jakuba Kestenberga siedzibą firmy informatycznej

Tomasz Adamkiewicz, prezes łódzkiego oddziału TOnZ, wręczył działaczom towarzystwa srebrne medale za działalność na rzecz łódzkiego dziedzictwa. Otrzymali je: Mira Brzozowska, Maria Budzyńska, Zofia Śmistek, Janusz Królikowski i Adam Brajter.

- Pochodzę z Jugosławii. Do Łodzi dotarłam w 1959 roku i tutaj zostałam. Z początku miasto mi się nie podobało, ale z czasem je pokochałam. Jeśli porównamy lata siedemdziesiąte XX wieku i czasy obecne, to różnica jest kolosalna. Skończyłam kurs przewodnika i od wielu lat razem z Januszem Królikowskim prowadzimy niedzielne spacery po mieście, które cieszą bardzo dużym zainteresowaniem - mówiła Mira Brzozowska.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami jest spadkobiercą przedwojennego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Pod szyldem TOnZ powstało w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, natomiast łódzki oddział utworzono w 1983 roku.

Jednym z „ojców założycieli” stowarzyszenia był Mirosław Zbigniew Wojalski, który wspomina: - TOnZ w Łodzi założyliśmy we trójkę: ja, Jan Zienkiewicz i Andrzej Danowski. Chodziło nam o to, aby łodzianie mogli dowiedzieć się czegoś więcej o lokalnych zabytkach. Przedtem było tylko PTTK, które działało w różnych dziedzinach, podczas gdy my skupiliśmy się tylko na zabytkach. Z początku nie mieliśmy swojej siedziby, dlatego spotykaliśmy się w różnych miejscach miasta, choćby w bielniku Kopischa przy ulicy Tymienieckiego czy secesyjnej willi Leopolda Kindermanna przy ulicy Wólczańskiej.

Zapytany zaś o największe sukcesy oddziału TOnZ w Łodzi, który liczy dziś 47 działaczy, Mirosław Zbigniew Wojal-ski wymienił piesze wycieczki po Łodzi oraz tak zwaną brązową serię, w której ukazało 13 publikacji, jak np.: „Łódzka secesja”, „Pałace ziemi obiecanej”, „Stare fabryki Łodzi”, „Gmachy użyteczności publicznej dawnej Łodzi” czy „Z dziejów kanalizacji i wodociągów”.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 9 - 15 maja 2016 roku

MATURA 2016|MATURA 2016 w Łodzi. Jako pierwszy - pisemny polski [ZDJĘCIA]

MATURA 2016|MATURA 2016 z CKE: Matury już od 4 maja - TERMINY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki