Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżki nordic walking w woj. lubelskim. Gdzie warto się wybrać w weekend 11 - 12 maja. TOP 3 trasy

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nordic walking w woj. lubelskim można uprawiać w wielu miejscach. Ale zachęcamy do wybrania ścieżek polecanych przez innych mieszkańców. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 3 malownicze ścieżki nordic walking w woj. lubelskim. Na każdy weekend prezentujemy Wam nowy zestaw ścieżek do wyboru. Przekonaj się, co przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Trasy nordic walking w woj. lubelskim

Jakie trasy nordic walking w woj. lubelskim lubią mieszkańcy? My już to wiemy.

Traseo to aplikacja, za pomocą której każdy może zapisania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 3 ciekawe trasy nordic walking w woj. lubelskim. Znajdź najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 11 maja w woj. lubelskim ma być od 11°C do 15°C. Nie powinno padać. W niedzielę 12 maja w woj. lubelskim ma być od 2°C do 16°C. Nie powinno padać.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Siedlce

  • Początek trasy: Stoczek Łukowski
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 5,35 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 15 min.
  • Przewyższenia: 91 m
  • Suma podejść: 1 009 m
  • Suma zejść: 992 m

Trasę dla amatorów nordic walking poleca Wielogorski

Spacer poprzez najatrakcyjniejsze miejsca w Siedlcach.
Nawiguj


🌲🌤️ Trasa nordic walking: Szlak Garncarski

  • Początek trasy: Goraj
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 14,18 km
  • Czas trwania marszu: 4 godz. i 44 min.
  • Przewyższenia: 59 m
  • Suma podejść: 18 m
  • Suma zejść: 68 m

Trasę dla amatorów nordic walking poleca Szlaki_Malopolski

W 2004 roku w ramach projektu „Medynia – gliniane złoża” realizowanego przez Gminę Czarna koło Łańcuta wyznaczono ścieżkę turystyczną „Garncarski Szlak”. Liczy ona ok. 30 km i prowadzi do wszystkich obiektów powiązanych z tradycją garncarską, która zrodziła się tutaj w połowie XIX wieku. Turyści wybierający się na trasę szlaku mają do wyboru dwa warianty: pętlę małą o długości 13 km, albo dużą – 23 km.

Zagroda Garncarska powstała w XIX-wiecznych budynkach mieszkalnych, wyposażonych w ówczesne sprzęty oraz oryginalny piec do wypalania ceramiki. Jest ona pewnego rodzaju bazą szlaku, gdzie organizowane są warsztaty garncarskie oraz zajęcia ergoterapii, a także wiele innych, ciekawych wydarzeń kulturalnych np. Letnie Jarmarki Garncarski. W znajdującym się tu sklepiku można zaopatrzyć się w pamiątki nawiązujące do tutejszej tradycji garncarskiej. Przy Zagrodzie funkcjonuje także stworzona z myślą o turystach wypożyczalnia rowerów „SIWAK”, zaś usytuowana tuż obok Karczma „U Garncarzy” oferuje lokalne smakołyki.

Galeria Ludowej Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal utworzona w jej rodzinnym domu, to prawdziwy skarbiec glinianych zabawek, dzwoneczków, naczyń, rzeźb religijnych, a także dzieł nawiązujących do życia codziennego ludzi z pobliskich wsi. Prace artystki znajdują się również w zbiorach muzeów etnograficznych m.in. w Łodzi, Toruniu, Warszawie i Rzeszowie.

Wzniesiony w latach 1958-59 kościół pw. Nawiedzenia NMP udekorowany został mozaiką ceramiczną wykonaną przez lokalnych artystów. Zdobi ona prezbiterium, ambonę i chór. W nawach można zobaczyć wykonane w tej samej technice obrazy przedstawiające stacje Męki Pańskiej. Autorem aranżacji wnętrza jest prof. Jan Budziło z Krakowa, który swoją wizję oparł na regionalnej tradycji, a zrealizował ją, współpracując z takimi artystami jak: Władysława Prucnal, Edward Jurek, Józef Ożóg, Stefan Głowniak, Franciszek Kot, Andrzej Ruta, Jan Chmiel, Stefan Prucnal, Edward Prucnal, Jan Schodziński.

W Medyni warto zajrzeć do kilku pracowni artystycznych, gdzie można podziwiać wspaniałe dzieła związane z lokalną tradycją i kulturą. Są to pracownie: Barbary i Andrzeja Plizgów, Jana Jurka, Jana Grabarza, Jacka Golca oraz pracownia rodziny Jurków.

W kolejnej wiosce znajdującej się na szlaku – Zalesiu – można zregenerować siły, odpoczywając nad malowniczymi stawami, gdzie panuje idealna cisza, a cudowne widoki sprawiają, że człowiek nie chce opuszczać tego miejsca. Po chwili wytchnienia, kolejną atrakcją do zobaczenia jest tradycyjny piec do wypalania ceramiki siwej, który znajduje się w tej samej miejscowości.

W Czarnej można zatrzymać się w gospodarstwie Leśna Zagroda. Utworzona została ona na powierzchni 10 ha. Oferuje turystom nie tylko noclegi i idealne warunki do organizacji imprez, zabaw czy ognisk, ale także odpoczynek w kontakcie z przyrodą. Wyruszając dalej w drogę można, zobaczyć na szlaku okazałą Leśniczówkę w Czarnej wybudowaną w 1934 roku.

Doskonałym miejscem na krótki postój jest Park Matki Boskiej Jagodnej w Medyni Łańcuckiej. Liczne alejki, przy których rosną jagodowe krzewy, prowadzą do kapliczek z figurami ceramicznymi Matki Boskiej Jagodnej autorstwa Władysławy Prucnal. W upalne dni wędrowcy mogą ugasić pragnienie wodą ze znajdującej się tu studni, zaś miejscowe gospodynie z przyjemnością zaserwują gościom specjały jagodowej kuchni.

Przy odrobinie szczęścia w czasie wycieczki zwiedzający mogą zastać garncarza, który akurat wyjmuje z pieca gotowe naczynia, i zapytać go o każdą nurtującą ich kwestię dotyczącą tego rzemiosła.

Opracowanie: Ksenia Bołd
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl).
Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: II Leśny Bieg Do Źródeł - Nowiny Horynieckie 16km (16,7km)

  • Początek trasy: Tomaszów Lubelski
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 16,73 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 37 min.
  • Przewyższenia: 82 m
  • Suma podejść: 261 m
  • Suma zejść: 258 m

Kwlochaty poleca tę trasę na marsz

Dystans: ok. 16,7km
Czas trwania: ok 1:30 do 2:30 na spokojnie

Nawierzchnia utwardzona.

Malownicza przyjemna trasa, kilka podbiegów i zbiegów.
Przy rozpoczęciu trasy duży parking oraz możliwość napełnienia bukłaka czy butelki w miejscowym źródełku.
Woda pyszna, chłodzona polecam.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jakie korzyści przynosi nordic walking?

Nordic walking to sport, który może uprawiać prawie każdy. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Może przynosić wiele korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Uprawianie tego sportu może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Nordic walking to aktywność, która rzadko kończy się kontuzjami, więc jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Malownicze trasy Nordic Walking w województwie Lubelskim

Województwo lubelskie to prawdziwy raj dla miłośników nordic walkingu. Szczególnie polecamy wędrówki szlakami dwóch urokliwych parków narodowych - Roztoczańskiego i Poleskiego.

Warto także odwiedzić urokliwe miasta tego województwa. Zamość, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyci was architekturą i historią. Kazimierz Dolny, ulubione miejsce artystów, urzeka pięknymi widokami nad Wisłą. Chełm i Biała Podlaska to inne interesujące opcje na waszej trasie.

Przyjrzyjcie się również fascynującym wąwozom lessowym, które przeniosą was do baśniowej krainy. I nie zapomnijcie o odwiedzeniu urokliwej stolicy regionu - Lublina, z jego renesansową architekturą i niezliczonymi atrakcjami.

Lubelskie województwo to doskonałe miejsce dla miłośników nordic walking, gdzie natura i historia splatają się w jedno. Odkryjcie to magiczne miejsce na swojej trasie nordic walking.

Atrakcje w Zamościu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski