Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudny okres przekwitania

Dorota Domienik
Określenie menopauza stosuje się dla ostatniej miesiączki. Przebieg klimakterium to jednak sprawa indywidualna. Niektóre kobiety odczuwają silne objawy, u innych przebiega ono niemal niezauważalnie. Objawy przekwitania mogą być różne i nie zawsze występują wszystkie.

Klimakterium (inaczej przekwitanie) to okres zanikania czynności jajników, będących głównym źródłem estrogenów, czyli hormonów niezbędnych dla prawidłowego rozwoju kobiety: wykształcenia narządu rodnego, gruczołów piersiowych, kobiecego typu owłosienia oraz prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego i ciąży. Estrogeny oddziałują jednak nie tylko na narządy rodne i gruczoły piersiowe, ale także na mózg, układ sercowo-naczyniowy, kości, skórę i wiele innych narządów.

Określenie menopauza stosuje się dla ostatniej miesiączki. Przebieg klimakterium to sprawa indywidualna. Niektóre kobiety odczuwają silne objawy, u innych przebiega ono niemal niezauważalnie. Objawy przekwitania mogą być różne i nie zawsze występują wszystkie.

Do najczęstszych objawów należą (według adamed.com.pl):
- uderzenia gorąca, nocne zlewne poty, zmiany skórne;
- wiotczenie skóry, która staje się cienka i sucha, pojawia się dokuczliwe swędzenie, łatwo pękają skórne naczynia krwionośne – powstają sińce, piersi wiotczeją i zmieniają kształt, włosy stają się słabsze, łatwo wypadają;
- zmiany zanikowe układu moczowo-płciowego;
- uczucie suchości, świąd, nawracające zakażenia pochwy i dróg moczowych, nietrzymanie moczu, bolesność towarzysząca stosunkom płciowym;
- zaburzenia psychiczne;
- bezsenność, zaburzenia pamięci i koncentracji, zmienność nastroju, depresja;
- zaburzenia miesiączkowania;
- krótsze, skąpe i nieregularne miesiączki, mogą też pojawiać się obfite, przedłużone krwawienia, wymagające zasięgnięcia porady lekarza ginekologa.

Będący konsekwencją menopauzy niedobór estrogenów oraz progesteronu może powodować szereg powikłań, m.in. osteoporozę, bóle pleców, kończyn, sztywność i obrzmienie stawów, skrzywienie kręgosłupa, złamania kości, choroby układu krążenia, miażdżycę. Można im zapobiec, stosując po menopauzie hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Polega ona na uzupełnieniu braków w organizmie.

Przyjmowanie hormonów eliminuje lub minimalizuje odczuwanie objawów klimakterium. Terapia w znacznym stopniu hamuje rozwój osteoporozy, zapobiegając złamaniom kości i poważnym następstwom tych złamań. O blisko połowę zmniejsza się ryzyko śmierci na skutek następstw miażdżycy, takich jak udar mózgu, zawał serca.

HTZ jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet aktywnych seksualnie. Niedobór hormonów może bowiem powodować suchość pochwy, a co za tym idzie ból w trakcie stosunku.

Menopauza rozpoczyna się najczęściej w wieku 50–51 lat. W okresie klimakterium wiele kobiet zaczyna inaczej się postrzegać i w zachodzącym procesie widzi kolejną oznakę starości. Towarzyszy temu poczucie utraty młodości i kobiecości (miesiączkowanie bywa traktowane jako wyznacznik płci).

Kobiety w okresie klimakterium nie czują się już atrakcyjne, a od tego krótka droga do poczucia niższości, wycofywania się z życia towarzyskiego. Niska samoocena i poczucie wyrzucenia poza nawias wynika z trudności sprawnego funkcjonowania w rolach zawodowej i domowej, co może dawać poczucie bycia niepotrzebną.

W końcu problemem może być utrata kontroli nad zachowaniem – gwałtowne objawy fizyczne i niekontrolowane wybuchy emocjonalne. Choć menopauza jest naturalnym procesem biologicznym, a może właśnie dlatego, warto sobie uświadomić, że nie jest to „choroba”, która przytrafiła się jednostce, ale proces, z którym przyjdzie się zmierzyć każdej kobiecie. Kto wówczas najlepiej zrozumie kobietę? Oczywiście, rówieśniczki. A u kobiet starszych – matek i sióstr – warto szukać wtedy wsparcia i dowiedzieć się, jak one radziły sobie z objawami menopauzy i wahaniami nastroju.

Bardzo ważną rolę w procesie akceptacji własnego ciała i organizmu w okresie menopauzy, pełni partner kobiety. Nie każdy mężczyzna ma świadomość przemian zachodzących w organizmie i ciele żony lub przyjaciółki. Warto szczerze rozmawiać o problemach, dzięki czemu wahania nastroju spotkają się z większym zrozumieniem i nie zostaną potraktowane, jak „kobiece humorki”. Panowie, szczególnie w tym czasie, powinni częściej pamiętać o adorowaniu swojej partnerki, co wzmocni w niej poczucie atrakcyjności i podniesie pewność siebie.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki