MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa 28 kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Pierwsza kwestowała młodzież. Potem czas na artystów i polityków

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Grzegorz Gałasiński
Trwa 28 kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. W sobotę pieniądze zbierali uczniowie łódzkich szkół. Przy okazji porządkowali zabytkowe groby.

Na cmentarzu spotkaliśmy m.in. uczniów Szkoły Podstawowej im. Zenona Wasilewskiego w Łodzi. Przyszli ze swą nauczycielką Joanną Mielczarek. Sprzątali grób łódzkich artystów rzeźbiarzy. Odwiedzili też nagrobek Zenona Wasilewskiego, patrona szkoły.

- To był twórca filmów dla dzieci, a także dyrektor Semafora – mówi Vanessa, uczennica klasy IX Szkoły Podstawowej nr 36. - Pierwszy raz biorę udział w takiej akcji. Bardzo mi się podoba, w przyszłym roku też przyjdę. A najbardziej podobało mi się zbieranie pieniędzy.

Na cmentarzu byli też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Konstantynowie Łódzkim.

- Pierwszy raz kwestujemy – mówią. - Zainteresowanie jest duże. Choć są tacy, którzy przechodzą obok nas obojętnie. Inni wrzucają nawet po 100 złotych!

Młodzież sprzątała groby

Groby sprzątali też uczniowie Zespołu Szkół Bernardyńskich. Między innymi nagrobek rodziny Danielwiczów, ludzi zaangażowanych w Powstanie Styczniowe. Piotr Danielewicz był w jego kadrze dowódczej. A ich pomnik stworzył znany łódzki rzeźbiarz Wacław Konopka.

- W kweście i sprzątaniu grobów bierze udział ponad 40 szkół – mówi Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi. - Każda ma dziesięcioosobową reprezentację. Dostają mapkę i zaznaczone kilka grobów, które mają porządkowania. Uczniowie nie tylko kwestują, sprzątają, ale organizujemy dla nich też spacery z przewodnikiem po cmentarzu.

To już 28 lat

Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi jest prowadzona od 28 lat. . Za pierwsze zebrane pieniądze udało się odrestaurować bramy cmentarne i pomnik Leopolda Zonera, drukarza, wydawcy i księgarza, współzałożyciela Łódzkiej Ochotniczej Straży Ogniowej. A wszystko dzięki Stanisławowi Łukawskiemu, którego nazywano legendą łódzkich przewodników. Sam w 2003 roku spoczął na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, a wiele lat poświęcił na to, by zbierać pieniądze na renowację znajdujących się tam nagrobków.

- Za pieniądze zebrane w ubiegłym roku udało się odrestaurować siedem pomników – mówi Cezary Pawlaki. - Dzięki temu możemy zakomunikować, że dokonaliśmy renowacji 200 nagrobków znajdujących się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej

Ale potrzeby są znacznie większe. Na renowacje czeka około 1000 zabytkowych pomników. Przez 28 lat prowadzonej kwesty zebrano ponad 1,8 miliona złotych. Rekordową była 25, jubileuszowa. kwesta Zebrano wówczas 132 tysiące złotych. W ubiegłym roku łodzianie na rzecz renowacji zabytków Starego Cmentarza przekazali 98 tysięcy złotych.
W niedzielę kwestować mają przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń zajmujący się historią i ochroną zabytków Łodzi. W poniedziałek, 31 października pieniądze będą zbierać członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem i jego sympatycy. Natomiast w Dzień Wszystkich Świętych kwestować będą przedstawiciele władz Łodzi, dziennikarze, politycy, przedstawiciele świata kultury i nauki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki