Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego, bohatera bitwy warszawskiej w 1920 roku. Stanie w centrum Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Opóźnia się budowa i odsłonięcie w Łodzi pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego, jednego z największych bohaterów bitwy warszawskiej w 1920 roku. Przyczyną była pandemia koronawirusa, a teraz jest nią wojna na Ukrainie, które sprawiły, że zbiórka pieniędzy idzie jak po grudzie.
Opóźnia się budowa i odsłonięcie w Łodzi pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego, jednego z największych bohaterów bitwy warszawskiej w 1920 roku. Przyczyną była pandemia koronawirusa, a teraz jest nią wojna na Ukrainie, które sprawiły, że zbiórka pieniędzy idzie jak po grudzie. Krzysztof Szymczak
Opóźnia się budowa i odsłonięcie w Łodzi pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego, jednego z największych bohaterów bitwy warszawskiej w 1920 roku. Przyczyną była pandemia koronawirusa, a teraz jest nią wojna na Ukrainie, które sprawiły, że zbiórka pieniędzy idzie jak po grudzie.

Powstanie pomnika pochłonie 300 tys. zł, zaś społecznicy z komitetu budowy zebrali na razie 60 proc. tej kwoty. Najpierw pokrzyżowała im szyki pandemia, a teraz najazd armii rosyjskiej na Ukrainę sprawił, że wszelkie wszelkie zbiórki pieniędzy trafiają na pomoc dla Ukraińców.

Pech łodzian w konkursie resortu kultury

Dlatego Muzeum Tradycji Niepodległościowych, z którym współpracują społecznicy, wystąpiło do Ministerstwa Kultury o wsparcie w wysokości 200 tys. zł na dokończenie budowy pomnika oraz oświetlenie i uporządkowanie terenu. W sprawie tej odbył się konkurs, w wyniku którego pieniądze otrzyma 15 podmiotów i instytucji z całego kraju. Pech łodzian polega na tym, że znaleźli się na… 16 miejscu, czyli tuż pod kreską. Są jednak szanse, że jeśli ktoś ze zwycięskiej „piętnastki” nie podpisze z resortem kultury umowy o dofinansowanie, to wtedy w jego miejsce „wskoczą” łódzcy społecznicy.

Jeśli jednak nie uda się uzyskać dotacji z Ministerstwa Kultury, to wtedy budowniczowie pomnika wystąpią o wsparcie do Polskiej Fundacji Narodowej. W zależności od tego, kiedy uda się pozyskać brakujące pieniądze, uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi w Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia lub w Święto Niepodległości – 11 listopada. Pierwotnie planowano, że pomnik stanie na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Legionów i ul. Pogonowskiego. Jednak tak się nie stanie, ponieważ okazało się, że stan prawny części działki nie jest uregulowany. Dlatego pomnik pojawi się u zbiegu ul. Pogonowskiego i ul. Więckowskiego.

Granitowa szabla rozbijająca Armię Czerwoną

Jego pomysłodawcą jest adwokat Piotr Paduszyński, który postanowił przybliżyć łodzianom nie do końca znanego kapitana Pogonowskiego. Jego słynna mogiła ze skrzydlatym husarzem znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi. Autorem pomnika jest prof. Zbigniew Dudek z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zaprojektował on 3-metrowy postument przedstawiający czarny, granitowy pylon w formie przedwojennej szabli oficerskiej rozbijającej na kilka części czerwoną bryłę granitu symbolizującą rozbite nad Wisłą watahy Armii Czerwonej. Granit czarny sprowadzono z Zimbabwe w Afryce, zaś granit czerwony ma pochodzić z Ukrainy.

Przypomnijmy, że potężną szablę z czarnego granitu, czyli główny element pomnika, można było podziwiać podczas tymczasowej prezentacji w lutym 2019 w pasażu Schillera w centrum Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki