Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa pielęgnacja starych drzew na cmentarzu żydowskim w Łodzi we współpracy z SGGW w Warszawie. Tak dużych prac jeszcze nie było

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Na cmentarzu żydowskim w Łodzi rozpoczęła się pielęgnacja starych drzew. To pierwsze tak duże prace od utworzenia cmentarza w końcu XIX wieku.CZYTAJ DALEJ>>>.
Na cmentarzu żydowskim w Łodzi rozpoczęła się pielęgnacja starych drzew. To pierwsze tak duże prace od utworzenia cmentarza w końcu XIX wieku.CZYTAJ DALEJ>>>. Matylda Witkowska
Na cmentarzu żydowskim w Łodzi rozpoczęła się pielęgnacja starych drzew. To pierwsze tak duże prace od utworzenia cmentarza w końcu XIX wieku.

Cmentarz żydowski w Łodzi. Rozpoczęła się pielęgnacja starodrzewu

Na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej rozpoczęły się największe od czasu jego założenia w 1892 roku prace przy pielęgnacji cennego starodrzewu. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi zaprosiła do pomocy Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy.

Prace właśnie się zaczęły i potrwają do marca. Obejmą tysiąc z około 8 tys. drzew rosnących na 42-hektarowym cmentarzu. Przygotowania do akcji trwały trzy lata i wymagały dokładnej inwentaryzacji drzew, a także zbadania stanu ich pni, konarów i korzeni m.in. za pomocą tomografu sonicznego, testów obciążenia i sond korzeniowych.

Teraz wyspecjalizowana firma usuwa uschnięte gałęzie i konary.

- Przeprowadzamy cięcia sanitarne, usuwamy konary suche, martwe, ocierające się o siebie i nadłamane - wylicza Andrzej Kilańczyk, właściciel firmy ogrodniczej przeprowadzającej prace.

Jedynie pojedyncze drzewa zostaną usunięte, niektóre zostaną nawet z jednym tylko konarem, co da im szansę na odrośnięcie. Dzięki pracom wejście na cmentarz będzie bezpieczne dla odwiedzających, a zniszczone drzewa w czasie wichury nie przewrócą się i nie zniszczą macew.

Prof. Ewa Zaraś, architekt krajobrazu i dendrolog z SGGW podkreśla, że na terenie cmentarza żydowskiego drzewa i zabytki kulturowe doskonale uzupełniają się.

- Mamy tu duże zagęszczenie drzew, przepiękne bluszcze. To miejsce, które ma niepowtarzalną atmosferę, a my musimy dbać o to, żeby atmosfera została - podkreśla.

Koszt prac to około pół miliona złotych, z czego prawie 300 tys. pochłonęła inwentaryzacja drzew i dokumentacja. Większą część kosztów pokryła dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Gmina żydowska chce wystąpić o dofinansowanie kolejnych prac.

- Mamy nadzieję, że zaczniemy przywracać blask temu miejscu - mówi Józef Weininger, przewodniczący gminy żydowskiej w Łodzi.

Gmina żydowska po kolei przeprowadza prace na cmentarzu. Rok temu wolontariusze uporządkowali 65 tys. kart pochowanych tu zmarłych, by mogły zostać zdigitalizowane.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki