Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tulipany, szafirki, czy żonkile nadszedł czas na planowanie wiosny. Lato na półmetku czas pomyśleć o wiośnie w ogrodzie

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Słońce w ogrodzie, czyli plama tulipanów.
Słońce w ogrodzie, czyli plama tulipanów. Agnieszka Jedlińska
Połowa sierpnia to dobry czas na planowanie wiosennych rabat. W wielu sklepach rozpoczęła się przedsprzedaż wiosennych cebul, dzięki temu możemy taniej kupić atrakcyjne rośliny, które zakwitną w lutym, marcu, czy kwietniu. Dzięki nim już wczesną wiosną ożywimy nasz ogród lub balkon.

W ogrodzie myśli się trochę "do góry nogami". Kiedy wszyscy cieszą się roślinami pełnego lata: bajecznymi daliami, liliami, pysznogłowkami, jeżówkami, rudbekiami, czy krokosmiami ogrodnicy już myślą o wiośnie. We wrześniu rozpoczyna się sadzenie kwiatów cebulowych, które będą kwitnąć w różnych momentach wiosny. Jeśli dobierzemy odpowiednie gatunki pierwsze kwiaty pojawią się nawet w styczniu i lutym. To będzie optymistyczny akcent kolorujący zimową, ponurą rzeczywistość.

Co sadzić jesienią?

  • Tulipany
  • Żonkile
  • Hiacynty
  • Krokusy
  • Szafirki
  • Czosnki ozdobne
  • Lilie (to jedyne kwiaty cebulowe, które możemy sadzić o każdej porze roku, ale posadzone jesienią ucieszą nas już w maju)
  • Przebiśniegi
  • Szachownice
  • Narcyzy
  • Śnieżniki
  • Cebulice

Dobierając cebule warto zwrócić uwagę na termin ich kwitnienia, dzięki temu stworzymy w ogrodzie rabaty, które żyją dłużej niż jeden kwiat. Pamiętajmy jednak, że liście przekwitniętych cebul muszą zostać tak długo nim uschną, bo w tym czasie zasilają cebulę na kolejny sezon. Dobierzmy więc rośliny tak, by te kolejne nie zostały zagłuszone przez te przekwitnięte. Szafirki kwitną przed tulipanami, ale po hiacyntach i przy tych drugich mogą się nie przebić lub zginąć wśród liści hiacyntów.

Dobierając cebule na jednej rabacie warto kierować się też kolorem i posadzić różne gatunki kwitnące w tym samym czasie. Ładnie mogą się też prezentować kontrastowe połączenia. Świetnie pasują do siebie żółty i niebieski, bordowy i biały, fiolet z różem. Wybór zależy jedynie od naszej wyobraźni.

Kiedy sadzić cebule?

Zacząć można już we wrześniu, szczególnie jeśli pogoda zmieniła się na jesienną. Ostateczny termin sadzenia nawet w styczniu jeśli pogoda dopisuje, a ziemia jest miękka. Cebule można sadzić w miejscach bylin, które musimy wykopać na zimę: jaskry, kanny (pacioreczniki), dalie. Możemy je sadzić luzem w ziemi lub korzystać ze specjalnych pojemników do sadzenia cebul. Sprawdzą się też platonki po jajkach (papierowe). Jeżeli cebule rozrzucimy, a potem wkopiemy tak gdzie upadną uzyskamy efekt naturalny. Jeśli jednak posadzimy je dość gęsto, efekt będzie bardziej spektakularny, a my uzyskamy kwiaty do wazonu. Kiedy rosną pojedynczo często nam żal je ścinać. W gęstej grupie kilka sztuk nie zaszkodzi.

Jak sadzić cebule?

W przypadku cebul liczy się ilość. W przypadku takich kwiatów jak przebiśniegi, czy szafirki lepiej od razu posadzić 50, czy 100 sztuk. Kupowanie po 10 sztuk sprawi, że nie uzyskamy pożądanego efektu. Warto też szukać oryginalnych odmian, które wyróżnią nasz ogród na tle innych. W sprzedaży są tysiące różnych odmian. Warto inspirować się holenderskimi rabatami wiosennymi, które bez trudu znajdziemy w internecie. Wiele połączeń może zaskoczyć. Za to efekt uzyskamy niepowtarzalny.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tulipany, szafirki, czy żonkile nadszedł czas na planowanie wiosny. Lato na półmetku czas pomyśleć o wiośnie w ogrodzie - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki