Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tunele pod pałacem Stillera. Miłośnicy zamierzają odkryć tajemnicę tuneli

Wiesław Pierzchała
Krzysztof Szymczak
Działacze TOnZ zbadają tajemnicze tunele z drugiej wojny światowej, które niedawno odkryto pod pałacu Arnolda Stillera.

Wiele emocji wzbudził nasz artykuł o tajemniczych podziemiach pod zabytkowym pałacem Arnolda Sillera przy skrzyżowaniu ul. Jaracza i POW. Działacze Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi postanowili zbadać tunele i wyjaśnić ich zagadkę. TOnZ uważa, że między podziemnym tunelem a korytarzem w piwnicy musi też być zamaskowana ściana działowa, której znalezienie pozwoli wejść do podziemi.

W jej odnalezieniu pomogą plany pałacu z drugiej wojny światowej, które dla TOnZ mają przygotować służby konserwatorskie.

- Przypuszczam, że podczas wojny w pałacu Stillera, który stał w miejscu strategicznym, mieszkał jakiś wysoki oficer niemiecki. Dlatego przygotowano podziemne drogi ucieczki na wypadek nalotów lotniczych. Były one poprowadzone w cztery strony: do kamienicy po drugiej stronie ul. POW, do fabryki po drugiej stronie ul. Jaracza, do kamienicy stojącej między pałacem a Teatrem Wielkim i w stronę Collegium Anatomicum przy ul. Narutowicza. W tym ostatnim miejscu zapewne znajdował się podziemny schron przeciwlotniczy - mówi Tomasz Adamkiewicz, prezes TOnZ w Łodzi.

Adamkiewicz dodaje, że w kamienicy przy ul. POW mieszkał jego kolega, który opowiadał, że w piwnicy był napis w języku niemieckim "Wejście przez ścianę". Oznaczało to, że była tam ścianka prowizoryczna, którą wystarczyło wypchnąć, aby dostać się do tunelu ewakuacyjnego.

ZOBACZ: Tajemnicze tunele pod pałacem Arnolda Stillera w Łodzi [ZDJĘCIA]

Takie napisy i ścianki były przypuszczalnie też w innych obiektach, do których wiodły tunele, ale dziś trudno je znaleźć, bo inskrypcje zostały usunięte.

Pałac Stillera to jedna z najefektowniejszych rezydencji w Łodzi. Od wielu lat ma dwóch właścicieli: Zrzeszenie Transportu Prywatnego oraz Wojewódzki Związek Zrzeszeń Kupców i Usługodawców. Pałac zbudowano w latach 1891 - 93 dla fabrykanta Arnolda Stillera, który obok miał swoją fabrykę. Autorem projektu był znany łódzki architekt Hilary Majewski.

Stąd kostium rezydencji nawiązujący do renesansu, którego Majewski był wielkim admiratorem. Po kilku latach rezydencja wzbogaciła się o skrzydło dobudowane od strony ulicy Narutowicza - z wieżyczką i klatką schodową.

Arnold Stiller przeżył wojnę i w latach 50. sprzedał swoją rezydencję stowarzyszeniu kupców. Obecnie jest remontowana elewacji pałacu.

CZYTAJ TAKŻE: Pałac Stillera w Łodzi uratowany? Właściciele dostaną 160 tys. zł, by odnowić ścianę zabytku

Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki