Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turbina z Politechniki Łódzkiej znów najlepsza w Holandii

Maciej Kałach
Maciej Kałach
GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt realizowany przez studentów i doktorantów z 4 jednostek PŁ
GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt realizowany przez studentów i doktorantów z 4 jednostek PŁ
Politechnika Łódzka poinformowała o kolejnym triumfie swoich studentów w międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Holandii. Zawody zostały rozstrzygnięte 28 czerwca.

Zawody International Small Wind Turbine Contest, organizowane przez NHL University of Technology w Leeuwarden, co roku gromadzą drużyny z wiodących europejskich ośrodków badawczych. Ekipa - o nazwie GUST - z Politechniki Łódzkiej pierwszy raz pojawiła się w Holandii w 2016 r. i od tego czasu wygrywa kolejne edycje konkursu.

Według informacji zamieszczonych przez organizatorów konkursu, w tym roku ekipa z Łodzi pokonała 7 innych zespołów.
GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt realizowany przez studentów i doktorantów z Wydziału Mechanicznego, z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, z Wydziału Organizacji i Zarządzania oraz Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Zespół składa się z 18 członków oraz 4 opiekunów.

Według członków GUST, udział w konkursie daje możliwości zdobycia doświadczeń z zakresu konstrukcji małych turbin wiatrowych i poznania różnych koncepcji projektowych, prezentowanych przez inne zespoły: z europejskich uczelni technicznych, m.in. z Danii, Holandii, a także Egiptu.

Dla PŁ posiadanie reprezentacji w holenderskim konkursie to szansa rozwoju współpracy naukowo-badawczej z czołowymi europejskimi ośrodkami.
Założenia konkursu obejmują zaproponowanie rozwiązania, wydajnego zarówno energetycznie jak i uzasadnionego ekonomicznie, które może zmienić sposób postrzegania i przyszłość energetyki wiatrowej.

Konkurs składał się z trzech części. Zadaniem drużyn było zaprojektowanie przydomowej turbiny wiatrowej i przygotowanie dokumentacji. Następnie należało ją zbudować oraz sporządzić szczegółowy raport techniczny.
Praktycznym sprawdzianem konstrukcji, jak co roku, była seria testów w tunelu aerodynamicznym Uniwersytetu w Delft.
Wszystkie zespoły musiały na koniec zaprezentować swoje projekty.
W konkursie punkty przyznaje międzynarodowe jury, złożone z wybitnych przedstawicieli świata nauki i przemysłu.

Projekt mikroturbiny z Politechniki Łódzkiej zakłada wykorzystanie energii wiatru na obszarze miejskim. Jak informuje łódzka uczelnia, to założenie wynika ze stale rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii. Wynikają one z założeń porozumienia COP21 przyjętego podczas wielkiej konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu w 2015 r. Według członków GUST, rozwiązania zespołu mogą pomóc w realizacji tych planów w naszym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki