18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ucieczka dziecka z domu już nie postawi policji na nogi

Agnieszka Jasińska
17-letnia Julia Tomczak zaginęła w Łodzi
17-letnia Julia Tomczak zaginęła w Łodzi
15-letnia Monika Sępioł z Łodzi ma 153 cm wzrostu, niebieskie oczy i kolczyk na wardze. Nie wiadomo, co się z nią dzieje. Zaginęła i szuka jej Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Itaka. Oprócz Moniki poszukiwana jest również 17-letnia Julia Tomczak z Łodzi, 17-letnia Jagoda Bębnowska, która ostatni raz była widziana w Pabianicach, oraz 20-letni Mateusz Pryczek, który zaginął w Koluszkach. Wszyscy zaginęli w ciągu ostatniego roku.

Niestety, to nie koniec listy poszukiwanych nastolatków z województwa łódzkiego. Mamy wakacje, a więc czas, kiedy najwięcej nastolatków ucieka z domów. Itaka i policja ma latem wyjątkowo dużo pracy. Jednak w tym roku pracę mają usprawnić zmiany procedur poszukiwawczych, które właśnie weszły w życie.

Zmiany zostały wprowadzone nowym zarządzeniem komendanta głównego policji. Na czym polegają? Przede wszystkim nastolatek, który po raz kolejny uciekł z domu, nie postawi już na nogi wszystkich służb poszukiwawczych. Powód? Utworzona została nowa - trzecia kategoria zaginięć. Zalicza się do niej właśnie osoby nieletnie, które kolejny raz uciekły z domu rodzinnego, domu dziecka, ośrodka opiekuńczego lub innej tego rodzaju placówki.

Do tej kategorii są przypisane też osoby pełnoletnie, które samowolnie oddaliły się ze szpitala psychiatrycznego, domu pomocy społecznej, środowiskowego domu samopomocy lub innej tego rodzaju placówki, w której pobyt został przymusowo orzeczony przez odpowiedni organ. Do zaginięć trzeciej kategorii włączono także osoby nieletnie zaginione w efekcie tzw. porwania rodzicielskiego. Zawiadomienie o zaginięciu dziecka w przypadku porwania rodzicielskiego może zgłosić tylko rodzic.

- Teraz mamy jasne wytyczne dotyczące postępowania w przypadku porwania rodzicielskiego. Do tej pory nie było procedury, jak w takich przypadkach postępować - tłumaczy Paulina Gluza, dyrektor Zespołu Prawnego Fundacji Itaka. - Natomiast w przypadku powtórnych ucieczek zakwalifikowanie do trzeciej kategorii oznacza w praktyce zawężenie poszukiwań.

Takie czynności podejmuje się tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub wolności osoby zaginionej oraz gdy istnieje możliwość szybkiego jej odnalezienia. Nowe zarządzenie Komendy Głównej Policji to także wydłużenie z 15 do 25 lat okresu, przez który przechowuje się teczkę poszukiwania w archiwum policyjnym. - Jesteśmy usatysfakcjonowani, że policja wprowadziła nowe rozwiązania po konsultacji z Itaką, uwzględniając przy tym nasze postulaty - mówi Aleksandra Andruszczak-Zin, zastępca dyrektora Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji Itaka.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki