18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ucieczka z domu po słabym świadectwie

Agnieszka Jasińska
15-letnia Daria Heiman zaginęła 22 maja
15-letnia Daria Heiman zaginęła 22 maja Marcin Obara
Do wakacji zostały już tylko niespełna trzy tygodnie. Z policyjnych statystyk wynika, że właśnie teraz najwięcej młodych ludzi ucieka z domów. Niektórzy nie czekają nawet na wakacje. Lato na gigancie spędzają nawet 10-letnie dzieci.

- Młodzież, w obawie przed karą za kiepskie wyniki w nauce, podejmuje decyzję o ucieczce. Brawura i chęć popisania się przed kolegami to kolejny powód opuszczenia domu - wylicza podkom. Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Przebywanie na gigancie latem daje spore możliwości znalezienia noclegu i pożywienia. Młodzi ludzie żywią się - na przykład - warzywami i owocami z ogródków działkowych. Bywa, że wakacje na gigancie spędzają nawet 10-latki.

W środę, 15 maja, do VIII Komisariatu Policji w Łodzi przyszła zrozpaczona matka nastolatki. Zgłosiła zaginięcie córki.

- Jak ustalili policjanci, dziewczyna wyszła z domu 13 maja około godziny 13 i do momentu zgłoszenia nie nawiązała kontaktu z matką - opowiada podkom. Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Dzień później dziewczyna się odnalazła. Sama wróciła do domu. Policja zainteresowała sprawą wydział rodzinny i nieletnich łódzkiego sądu.

26 kwietnia VIII komisariat w Łodzi został powiadomiony przez pracownika domu dziecka, że z placówki uciekła 17-letnia wychowanka.

- Wszczęto poszukiwania dziewczyny, w jej przypadku już dwudzieste od 2006 roku - mówi podkom. Kolasa. - Została odnaleziona przez funkcjonariuszy i doprowadzona do domu dziecka. Jeszcze tego samego dnia ponownie uciekła. Tym razem została odnaleziona u znajomych w łódzkiej dzielnicy Górna.

Poszukiwania 17-latki prowadzili funkcjonariusze z V komisariatu w Łodzi. Dziewczyna uciekła z domu na Bałutach.

- Policjanci nawiązali kontakt z dziewczyną. Znaleźli ją w Aleksandrowie Łódzkim - opowiada podkom. Kolasa. - Dziewczyna w rozmowie z policjantami stwierdziła, iż często ucieka z domu rodzinnego, bo nie dogaduje się z ojcem.

Podkom. Kolasa dodaje, że ucieczki z domów oraz zagrożenia, jakie czyhają na dziecko, czy nastolatka to częste tematy rozmów, jakie z uczniami szkół prowadzą policjanci.

- Funkcjonariusze informują młodych ludzi, z jakimi konsekwencjami wiąże się naruszenie przez nich prawa - mówi podkom. Kolasa. - Przed sądem rodzinnym i nieletnich można stanąć za wagary, palenie papierosów, ucieczki z domu.

Jednak młodzież ucieka z domu nie tylko z powodu kiepskiego świadectwa. Ze statystyk fundacji Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych wynika, że wielu młodych ludzi nie wraca do domów z wakacyjnych wyjazdów. Według psychologów z Itaki, są to ucieczki związane z silnym impulsem potrzeby przeżycia przygody i namową kolegów. Często wyjazdy wakacyjne są tak ciekawe i pełne wrażeń, że szkoda, aby się kończyły.

***

W ten sposób dziecko pokazuje rodzicom, że chce zmiany

Z Izabelą Jezierską--Świergiel z fundacji Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych rozmawia Agnieszka Jasińska
Dlaczego dzieci uciekają z domów?

Młodzi ludzie decydują się na ucieczkę z domu świadomie. Przyczyny są często złożone i wynikają z sytuacji rodzinnej. Często ucieczkę nastolatka poprzedza "ucieczka" rodzica lub opiekuna.

To znaczy?

Rodzice uciekają od szczerych rozmów, od trudnych sytuacji, a czasem od odpowiedzialności za dziecko i jego wychowanie. Uciekają w pracę, w podnoszenie statusu majątkowego rodziny, co łatwo wy-tłumaczyć jako troskę i dbanie o dom. Jednak brak kontaktu rodzica czy opiekuna z dzieckiem powoduje te same emocjonalne braki u dziecka zarówno w rodzinach dobrze, jak i słabo sytuowanych.
Dzieci w każdym wieku potrzebują bliskości i szczerych rozmów z rodzicami. Czasem tematy takich rozmów z perspektywy dorosłego mogą wydać się błahe. Ale warto wiedzieć, że są to w danej chwili najważniejsze sprawy dla dziecka!

Często zdarza się, że dziecko ucieka z domu, bo rodzice stawiają zbyt wysokie wymagania?

Tak. Takie wymagania mają źródło niejednokrotnie we własnych, niespełnionych marzeniach dorosłego.
Ucieczka z punktu widzenia dziecka zawsze niesie nadzieję na zmianę. Nastolatek nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą go spotkać, ale wie, że chce aby coś się zmieniło.

Jakie są konsekwencje?

To m.in. handel ludźmi, prostytucja nastolatków, zarówno dziewcząt, jak i chłopców, wejście w grupy przestępcze, kradzieże, eksperymenty z narkotykami i alkoholem, choroby. No i jeszcze do kompletu głód i włóczęgostwo.

Co zrobić, gdy dziecko uciekło z domu?

Przede wszystkim należy zacząć działać natychmiast. Niezwłocznie obdzwonić znajomych dziecka i sprawdzić jego pokój, czy nie ma tam wiadomości dla rodziców albo jakiejś wskazówki, gdzie się dziecko mogło udać. Jeśli nie znajdziemy nic konkretnego, co realnie pomoże w odszukaniu nastolatka, należy zgłosić zaginięcie na policję.
Rozm. Agnieszka Jasińska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki