Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ucieczki z domu. Tej jesieni zaginęło więcej nieletnich. Dlaczego uciekają?

Jacek Losik
Jacek Losik
Konsekwencje ucieczki z domu mogą być bardzo poważne. Poza np. skierowaniem sprawy do sądu rodzinnego (tak jak w przypadku 14-letniej Oli z Pabianic), nieletni może paść ofiarą np. handlu ludźmi
Konsekwencje ucieczki z domu mogą być bardzo poważne. Poza np. skierowaniem sprawy do sądu rodzinnego (tak jak w przypadku 14-letniej Oli z Pabianic), nieletni może paść ofiarą np. handlu ludźmi Wojciech Alabrudziński/archiwum Polska Press
W październiku i listopadzie zaginęło więcej nieletnich niż w tym samym okresie 2014 roku. Jesienne ucieczki z domu mogą mieć związek z problemami nastolatków w szkole, ale nie tylko.

14-letnia Aleksandra z Pabianic uciekła z domu 27 listopada. Rano nie dotarła do szkoły. Telefon zostawiła w domu, dlatego, gdy dziewczynka wieczorem nie wróciła do domu, zaniepokojeni rodzice powiadomili policję.

- Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli poszukiwania, ale dziewczynka sama wróciła do domu w niedzielę rano. Twierdziła, że była w Zakopanem. Powodem ucieczki miały być kłopoty w domu i szkole - mówi kom. Joanna Szczęsna, rzeczniczka prasowa pabianickiej policji.

Również 27 listopada w Łodzi uciekła z domu 13-letnia Sara. Nastolatka zdecydowała się na ten krok, bo miała trafić do pogotowia opiekuńczego. Policja odnalazła ją w niedzielę.

16-letni Michał z Łodzi uciekł z domu w środę. Pokłócił się z rodzicami, dlatego wyszedł z mieszkania po godz. 21 i słuch o nim zaginął. Na szczęście odnalazł się po dwóch dniach.

To tylko trzy przykłady tegorocznych ucieczek nieletnich w Łódzkiem. Od początku roku było ich 467 (odnaleziono 458 osób). Choć ucieczki najczęściej zdarzają się latem, to jak podaje policja, w tym roku wzrosła liczba jesiennych zaginięć nieletnich m.in. w Łodzi. W październiku i listopadzie w mieście poszukiwano odpowiednio 19 i 22 osób poniżej 17. roku życia. W 2014 r., w tych samych miesiącach, zaginęło w Łodzi 14 i 13 nieletnich. Co powoduje ten niepokojący trend?

- Powodów jesiennych ucieczek może być wiele. Mogą to być kłopoty w szkole. Rok szkolny rozpoczął się we wrześniu, więc do tego momentu można było nazbierać dużo negatywnych ocen. Problemy rodzinne też nie wiążą się z jakąś konkretną porą roku, bo mogą pojawić się w każdym momencie - tłumaczy Anna Miżowska, psychoterapeuta dziecięcy.

CZYTAJ TEŻ: Uciekinierzy w Łódzkiem. Dzieci uciekają z domu, bo boją się pokazać świadectwo

Zdaniem pani psycholog, skłonności do ucieczek pojawiają się najczęściej w wieku gimnazjalnym, który jest najbardziej burzliwym okresem w procesie dojrzewania.

- To może być wyraz buntu przeciwko domowym zasadom, wypracowanym przez rodziców. To nie muszą być twarde zasady, ale na przykład normy typu „posprzątaj po sobie” lub „myj zęby” - twierdzi psychoterapeutka. - Dzieci w tym wieku mogą zwyczajnie nie chcieć świadomie podporządkować się jakimkolwiek regułom i żyć według własnych zasad.

Bunt może też wynikać z zafascynowania środkami odurzającymi, m.in. dopalaczami, oraz „wyzwolonym” towarzystwem, które z chęcią po nie sięga.

Zdaniem psychoterapeutów, ucieczkę dziecka można przewidzieć. Rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na zmianę zachowania pociechy. Problemy może zwiastować na przykład wycofanie się dziecka w kontakcie z bliskimi. Objawem tego są na przykład zdawkowe odpowiedzi, kończące rozmowę, smutek i przygnębienie, ucieczka od rytuałów rodzinnych oraz unikanie kontaktu wzrokowego. Co zrobić, gdy zaobserwujemy niepokojące sygnały?

- Jednym z rozwiązań może być rozmowa z kimś bliskim, niekoniecznie z rodzicem. Może to być wujek, dziadek lub ktoś inny, z kim dziecko miało kiedyś bliską więź. Jest szansa, że uda im się pokonać tę komunikacyjną barierę - tłumaczy Mieżowska.

CZYTAJ TEŻ: Lato na gigancie. Coraz młodsze dzieci uciekają z domu

Gdy dziecko ucieknie
Policja radzi, co zrobić, gdy dziecko zaginie:
  • Natychmiast zgłoś zaginięcie policji - zabierz ze sobą fotografię zaginionego dziecka. Jeśli to jedyne zdjęcie, jakie posiadasz, nie zostawiaj go na komendzie. Wcześniej idź do najbliższego fotografa. On zrobi reprodukcje (także z dokumentów, bez konieczności ich niszczenia). Przypomnij sobie, jak twoje dziecko było ubrane, czy ma jakieś znaki szczególne, które je wyróżniają wśród innych
  • Sprawdź, czy w pokoju Twojego dziecka jest coś, co mogłoby dać ci informacje o motywach jego ucieczki lub o miejscu jego pobytu - możesz sprawdzić ostatnio odwiedzane przez dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną. Może to da jakąś wskazówkę w poszukiwaniach
  • Przygotuj listę kolegów i koleżanek o dziecka - postaraj się ustalić ich adresy lub numery telefonów
  • Ustal miejsca, gdzie najczęściej twoje dziecko spędza wolny czas
  • Jeśli dziecko wróci do domu, poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji i odwołaj zaginięcie - pamiętaj, że powrót dziecka do domu to ważny moment. Również od tego, w jaki sposób przyjmiesz uciekiniera, zależy czy nie będzie chciał uciec ponownie.

Komenda Główna Policji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki