Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili ofiary katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

mek, (jol.), Beata Dobrzyńska, Rafał Klepczarek
Członkowie Solidarności złożyli kwiaty pod umieszczoną na kościele Podwyższenia św. Krzyża tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy
Członkowie Solidarności złożyli kwiaty pod umieszczoną na kościele Podwyższenia św. Krzyża tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy Nszz Solidarność Ziemia Łódzka
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary 10 kwietnia i modlitwa przed Bazyliką Archikatedralną św. Stanisława Kostki, zapoczątkowały łódzkie obchody trzeciej rocznicy katastrofy w Smoleńsku.

Łodzianie chcący uczcić pamięć ofiar katastrofy, pod katedrą zebrali się o g. 8.30. O g. 8.46, na cześć wszystkich, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia zabił dzwon "Serce Łodzi".

O 8.40, pod umieszczoną na kościele Podwyższenia św. Krzyża na ul. Sienkiewicza tablicą upamiętniającą katastrofę, kwiaty złożyli działacze Solidarności.

W tym samym czasie, na Starym Cmentarzu w Łodzi, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska złożyła kwiaty na grobie mec. Joanny Agackiej-Indeckiej, znanej łódzkiej prawniczki, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej w l. 2007-2010, która znajdowała się na pokładzie Tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się w Smoleńsku.

Po g. 9 rozpoczęła się w Urzędzie Miasta Łodzi sesja łódzkiej rady miejskiej. Na początku obrad, radni uczcili pamięć ofiar katastrofy minutą ciszy. Delegacja łódzkich radnych jest również obecna na warszawskich obchodach rocznicy katastrofy. Do stolicy pojechali członkowie PiS: szef klubu radnych tej partii Piotr Adamczyk oraz Krzysztof Stasiak, wiceprzewodniczący klubu radnych PiS.

Ofiary katastrofy smoleńskiej upamiętniono też w województwie. W Spale, o g. 8.40, przy grobie gen. Tadeusza Buka zapadła minuta ciszy. Następnie, do Żagania wyruszyła sztafeta im. gen. Buka.

Gen. Tadeusz Buk był dowódcą polskich Wojsk Lądowych. Związany był z 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie oraz 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wraz z rodziną mieszkał w Spale. 10 kwietnia 2010 r. leciał do Smoleńska wraz z pozostałymi członkami polskiej delegacji.

Sprawdź relację ze spalskich obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej na stronie tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl

W Łowiczu, miejscowy Klub Gazety Polskiej, o g. 8 rano zorganizował spotkanie pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Łowiczanie przeszli następnie pod postument Jana Pawła II na Starym Rynku. Delegacja z Łowicza wybiera się również do Warszawy, by na cmentarzu na Powązkach oddać cześć ofiarom katastrofy.

Po południu, w mieście odbędą się jeszcze dwa ważne wydarzenia, związane z środową rocznicą. O g. 18 w katedrze rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny i ofiar katastrofy. Po nabożeństwie, ok. g. 19.30, spod świątyni wyruszy marsz milczenia, którego celem będzie tablica ofiar katastrofy smoleńskiej znajdująca się na kościele Podwyższenia św. Krzyża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki