Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie napiszą rosyjskie dyktando? Językowe metody nauczyciela SP nr 29 i Gimnazjum nr 35 w Łodzi

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Kamil Dyjankiewicz przekonał grupę uczniów SP nr 29 do nagrania recytacji wiersza Aleksandra Puszkina
Kamil Dyjankiewicz przekonał grupę uczniów SP nr 29 do nagrania recytacji wiersza Aleksandra Puszkina Kamil Dyjankiewicz
Młodzież z podstawówki nr 29 oraz z Gimnazjum nr 35 wymieniła się świątecznymi pozdrowieniami z uczniami z Doniecka. Kamil Dyjankiewicz, pracujący w obu tych placówkach, nie ustaje w staraniach, aby zaciekawić językiem rosyjskim jak największą liczbę młodych łodzian. 34-latek ma plan, aby w 2019 r. szkoły w naszym mieście włączyły się w „Totalne dyktando”, w którym co roku sprawdzają się tysiące obywatele Rosji oraz ponad 70 innych państw.

Dla siódmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Łodzi rosyjski jest drugim językiem obcym. Uczą się go dopiero od września, ale Kamil Dyjankiewicz przekonał kilkoro z nich, aby w oryginale opanowali słynny wiersz Aleksandra Puszkina pt. „Wieczór zimowy”.
Grupa wyrecytowała utwór na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Nagranie z tego „występu” nauczyciel, jako świąteczny prezent, przesłał przez Facebooka do podstawówki w Doniecku. Do uczniów z Doniecka trafiły także nagrane życzenia od młodzieży z Gimnazjum nr 35 w Łodzi, gdzie również pracuje Kamil Dyjankiewicz. W odpowiedzi uczniowie szkoły z Doniecka przesłali swój świąteczny filmik dla łodzian.

– W Polsce w XXI wieku nie można uczyć języka obcego bez np. prezentowania uczniom aplikacji na smartfony czy właśnie nagrywania filmików. Sam podręcznik się nie sprawdza i dotyczy to także języka rosyjskiego – przekonuje Kamil Dyjankiewicz.

Łodzianin wierzy, że jego praca przyczyni się do zahamowania spadku popularności języka, który promuje (obecnie rosyjski jest „doganiany” w wyborach uczniów przez francuski, a dużo częściej młodzież wybiera niemiecki i oczywiście angielski).

Kamil Dyjankiewicz 3 oraz 4 grudnia opowiadał o swoich metodach podczas 5. Międzynarodowego Forum Pedagogicznego w Soczi – jako jedyny Polak wśród ponad 400 nauczycieli rosyjskiego z 20 krajów świata i 80 rejonów Rosji.

Dodatkowo łodzianin znalazł się wśród 40 rusycystów, którzy, w wyniku wcześniejszego konkursu, przedstawiali w Soczi 20-minutowe wystąpienia na temat swojej pracy z polską młodzieżą.

Kamil Dyjankiewicz w 2019 roku chce m.in. zorganizować łódzką odsłonę „Totalnego dyktanda”, którego nadchodząca edycja odbędzie się 13 kwietnia. W czternastu poprzednich edycjach wzięły udział tysiące Rosjan oraz obywatele ponad 70 innych państw.

Pierwsze „Totalne dyktando”, sprawdzające znajomość zasad ortografii języka rosyjskiego, zorganizowali studenci Wydziału Humanistycznego Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego.

W 2018 roku, w akcji wzięło udział ok. tysiąc miast na całym świecie, a jej stolicą był Władywostok, gdzie na głównym placu tekst dyktanda przeczytała jego autorka – pisarka Guzel Jachina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki