MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Udana wystawa: Jerzy Antkowiak i kolorowe dokonania Mody Polskiej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Mnóstwo gości na wernisażu oraz duże zainteresowanie. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi została otwarta ważna wystawa, która może okazać się bardzo trafionym początkiem nowego działu łódzkiej placówki.

Otwarta w minioną sobotę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282) ekspozycja „Jerzy Antkowiak - Moda Polska” to prezentacja dokonań jednego z najistotniejszych i najznakomitszych projektantów w historii polskiej mody, ale również opowieść o przedsiębiorstwie, którego właściwie w szarej epoce socjalizmu być nie powinno. Oto bowiem w rzeczywistości, w której wszyscy mieliśmy być tacy sami, i jeszcze mniej od codzienności oczekiwać, pojawiła się grupa zdolnych ludzi, kolorowych ptaków, którzy chceli życie uczynić ładniejszym i barwniejszym, a w dodatku umożliwiono im realizację tego pragnienia.

Przygotowania do łódzkiej wystawy trwały blisko rok. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, złożyły się na to: tygodnie pracy koncepcyjnej dwójki kuratorów, niezliczone godziny spędzone na inwentaryzacji i selekcji, a w końcu budowa scenografii i stylizacji blisko 60 sylwetek.

Ekspozycja zajmuje dwa poziomy Muzeum. Pomysłodawcy zalecają, by jej zwiedzanie rozpocząć od piętra III. Górna przestrzeń ekspozycji została zaaranżowana w taki sposób, aby można w niej było poczuć atmosferę panującą w przedsiębiorstwie państwowym, jakim była Moda Polska. - Powołana do życia, by służyć edukacji modowej Polaków i reprezentowaniu przemysłu odzieżowego PRL na międzynarodowym rynku, okazała się pierwszą w powojennej Polsce marką z branży mody, która oferowała nie tyle ubrania, co fascynujący styl życia - tłumaczy współkuratorka wystawy Marta Galik. Zwiedzający poznają tutaj barwną postać pierwszej dyrektor artystycznej Jadwigi Grabowskiej, modeli pracujące w firmie oraz jej projektantów. To wszystko ma pozwolić zrozumieć, jaki fenomen na krajowym rynku stanowiła Moda Polska oraz poznać jej 40-letnią historię, osadzoną w realiach minionej epoki.

Na niższym piętrze wystawy można podziwiać blisko 60 eleganckich i ponadczasowych stylizacji opatrzonych metką ze słynną jaskółką. Złożyły się na nie wybrane kreacje i dodatki stworzone przez projektantów Mody Polskiej, głównie przez samego Jerzego Antkowiaka. To on uratował od zapomnienia wykupioną przez siebie od syndyka kolekcję strojów Mody Polskiej, która przez 20 lat czekała na lepszy czas w piwnicy jego domu w Komorowie.

Teraz, z okazji 60-lecia powstania marki Moda Polska, stroje zostały zaprezentowane szerokiej publiczności właśnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

- Wystawa została skonstruowana w taki sposób, aby przybliżyć zwiedzającym sposób funkcjonowania atelier projektanta, a następnie wprowadzić widza w przestrzeń pokazu mody - mówią kuratorzy wystawy: Tomasz Ossoliński oraz Marta Galik.

Wystawa robi duże wrażenie, zgromadzono na nie sporo elementów ( jest nawet oryginalny neon Mody Polskiej, który przez lata ozdabiał witrynę wrocławskiego salonu firmy). Wśród symbolicznych rekwizytów znalazły się również plakat Mody Polskiej autorstwa Romana Cieślewicza, oryginalne rysunki projektantów, w tym pierwsze szkice Jerzego Antkowiaka z 1961 roku, które stworzył, by dostać prace w Modzie Polskiej, zaprojektowany przez niego serwis z jaskółką, czy zdobyta przez Antkowiaka w konkursie mody w Paryżu czarna pantera Lalique’a.

Wystawa jest sukcesem, powinna spotkać się z żywym odbiorem nie tylko w Łodzi. Co jednak dalej?

- Wierzę, że ekspozycja otworzy pole do namysłu i dyskusji nad związkami między projektowaniem ubioru a sztuką, a co za tym idzie, sposobem funkcjonowania mody w muzeach i jej statusem w obszarze sztuk wizualnych - podkreśla Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawę „Jerzy Antkowiak - Moda Polska” można oglądać na drugim oraz trzecim piętrze budynku D Muzeum do 17 marca 2019 roku. Uzupełnia ją ekspozycja 10 prac wykonanych przez studentów łódzkiej ASP, którzy pod okiem Tomasza Ossolińskiego stworzyli stroje inspirowane projektami Jerzego Antkowiaka. Te prace pokazywane są do końca października.

Życzenia dla nauczycieli[b]
[b]Wiersze na dzień nauczyciela

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki