Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukrainki i Ukraińcy otwierają listę cudzoziemskich małżonków w województwie łódzkim. Skąd jeszcze pochodzą żony i mężowie?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Mieszkanki województwa łódzkiego, które mają cudzoziemskich małżonków, najczęściej wychodzą za mąż za Ukraińców, Brytyjczyków oraz Niemców. Mieszkańcy naszego regionu najchętniej żenią się za to z Ukrainkami, Białorusinkami, Rosjankami oraz Filipinkami.Od sierpnia 2017 roku do końca lipca 2022 roku 750 mieszkanek województwa łódzkiego poślubiło cudzoziemców. W tym samym czasie żonę z innego kraju zyskało 640 mieszkańców województwa łódzkiego. Tak wynika z zestawienia Cyfryzacji KPRM.Czytaj dalej
Mieszkanki województwa łódzkiego, które mają cudzoziemskich małżonków, najczęściej wychodzą za mąż za Ukraińców, Brytyjczyków oraz Niemców. Mieszkańcy naszego regionu najchętniej żenią się za to z Ukrainkami, Białorusinkami, Rosjankami oraz Filipinkami.Od sierpnia 2017 roku do końca lipca 2022 roku 750 mieszkanek województwa łódzkiego poślubiło cudzoziemców. W tym samym czasie żonę z innego kraju zyskało 640 mieszkańców województwa łódzkiego. Tak wynika z zestawienia Cyfryzacji KPRM.Czytaj dalej Pixabay
Mieszkanki województwa łódzkiego, które mają cudzoziemskich małżonków, najczęściej wychodzą za mąż za Ukraińców, Brytyjczyków oraz Niemców. Mieszkańcy naszego regionu najchętniej żenią się za to z Ukrainkami, Białorusinkami, Rosjankami oraz Filipinkami.

Od sierpnia 2017 roku do końca lipca 2022 roku 750 mieszkanek województwa łódzkiego poślubiło cudzoziemców. W tym samym czasie żonę z innego kraju zyskało 640 mieszkańców województwa łódzkiego. Tak wynika z zestawienia Cyfryzacji KPRM.

Żona zza wschodniej granicy

Okazuje się, że zarówno panie jak i panowie z naszego regionu najczęściej wybierają obywateli Ukrainy, przy czym u panów żony z tego kraju zdecydowanie przeważają. W ciągu pięciu lat 97 łodzianek i mieszkanek wyszło za mąż za Ukraińca, natomiast aż 474 łodzian i mieszkańców województwa poślubiło Ukrainki. Tylko pierwsze miejsce jest takie samo w przypadku kobiet i mężczyzn, kolejne pozycje mocno się różnią. Mężczyźni z naszego regionu żenią się także z Białorusinkami - zawarli 30 takich małżeństw przez pięć lat oraz Rosjankami - 25 małżeństw. Czwarte miejsce zajęły Filipinki - 10 ślubów w tym czasie.

Mąż z Zachodu i Południa

Kobiety natomiast mężów poszukują w innej części Europy: 87 mieszkanek województwa łódzkiego poślubiło Brytyjczyków, 54 Niemców, a 43 Włochów. Kolejne miejsce zajęli mężowie z Turcji (39 małżeństw), Indii (28 ślubów), Hiszpanii (24 śluby) i Francji (23 śluby).

Edycie Dobrowolskiej, dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi coraz częściej zdarza się udzielać ślubów z udziałem obcokrajowców.

- Rzeczywiście Ukraińców i Ukrainek jest najwięcej, ale lista narodowości jest znacznie dłuższa - mówi Edyta Dobrowolska. - Są na niej m.in. osoby z południowej części Europy, Meksyku, Wielkiej Brytanii. Widać efekt otwarcia granic.

Mąż i żona z "importu"
Zdaniem prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego, "ślubne" zestawienie pokrywa się w dużej części ze zjawiskami obserwowanymi na rynku pracy.

- Różnica jest w zasadzie jedna - mówi naukowiec. - Kiedyś z cudzoziemskim mężem lub żoną wracało się do Polski po zagranicznym pobycie, natomiast obecnie coraz częściej śluby są zawierane z obcokrajowcami, którzy przyjechali do Polski i tu doszło do poznania się.

Demograf zauważa, że mężczyźni od lat wybierali sobie za żony kobiety zza wschodniej granicy kraju, natomiast w przypadku kobiet dzieje się tak od 2018-2019 roku, gdy na naszym roku pracy pojawiało się coraz więcej Ukraińców. W ciągu ostatnich 30 lat dochodziło też do ślubów z obywatelami i obywatelkami Wietnamu, Nigerii czy Armenii, najczęściej służyły one zalegalizowaniu pobytu cudzoziemca lub cudzoziemki. To mogłoby też ewentualnie tłumaczyć pojawienie się 10 filipińskich żon na liście.

Co zmieni wojna?

Wybuch wojny na Ukrainie wpłynął na zmianę obrazu imigracji z tego kraju. Jak podkreśla prof. Szukalski, przez lata do Polski docierali głównie mężczyźni, którzy szukali tu pracy. Od końca lutego przyjeżdża o wiele więcej kobiet. Zdaniem naukowca trudno jednoznacznie przewidzieć, jakie będą tego rezultaty w dłuższej perspektywie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki