Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Piotrkowska może trafić na listę dziedzictwa kultury UNESCO

Wiesław Pierzchała
Bielnik Kopischa na terenie dawnego zabytkowego posiadła
Bielnik Kopischa na terenie dawnego zabytkowego posiadła Łukasz Kasprzak
Rada Ochrony Zabytków w Warszawie zgodziła się, aby łódzkie zabytki wpisać na listę Pomników Historii. Czekaliśmy na to trzy lata.

To dopiero pierwszy, ale jakże ważny krok na drodze do znalezienia się na krajowej liście Pomników Historii, czyli najciekawszych i najcenniejszych zabytków, mających ogromne znaczenie dla dziejów i kultury Polski. Decyzja ROZ oznacza bowiem, że łódzkie zabytki zasługują na to, aby znaleźć się na tej cenionej i prestiżowej liście. Teraz nad projektem pochyli się minister kultury i jeśli jego opinia będzie pozytywna, projekt trafi na biurko prezydenta RP, który podejmie ostateczną decyzję. Jeśli powie on "tak", to wśród Pomników Historii znajdą się: ulica Piotrkowska, posiadło wodno-fabryczne przy ulicy Tymienieckiego, pałac Izraela Poznańskiego - razem z pobliskim kantorem i dawną potężną przędzalnią, w której dziś jest hotel andel's, a także Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej i cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej.

Co dla tych miejsc i obiektów oznacza znalezienie się na tej liście? Przede wszystkim prestiż dla miasta, które będzie mogło liczyć na większe zainteresowanie ze strony turystów, a także większe szanse na pieniądze z resortu kultury na prace remontowo-renowacyjne tych obiektów. Ponadto znalezienie się na liście Pomników Historii jest warunkiem, aby ubiegać się o wpis danego obiektu na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku, gdy Rada Miejska w Łodzi uchwaliła, że warto by wpisać na listę UNESCO łódzkie zabytki, co oznaczałoby duży splendor dla miasta i stałoby się magnesem, przyciągającym turystów z kraju i zagranicy.

Wkrótce prezydent Łodzi powołał zespół, który miał opracować listę najciekawszych obiektów, miejsc i zespołów zabytkowych. Liczył on kilkanaście osób. Wśród nich byli zarówno radni i konserwatorzy, jak i naukowcy z łódzkich uczelni. Grupa ta wyłoniła arcyzabytki, zaś sam projekt nazwano: "Łódź - wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego".

Po zatwierdzeniu projektu przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, władze miasta w 2011 roku skierowały go do Rady Ochrony Zabytków przy ministrze kultury, która właśnie podjęła decyzję w tej sprawie.

Niestety, rekomendując projekt ministrowi, rada skreśliła trzy obiekty: wille braci Józefa i Reinholda Richterów w parku Klepacza oraz pałac Karola Poznańskiego przy ulicy Gdańskiej, w którym mieści się Akademia Muzyczna.

Na liście Pomników Historii jest na razie ponad 50 obiektów. Wśród nich są: starówki w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Lublinie, zamki w Malborku i Kórniku, pałace w Łańcucie i Kozłówce, archikatedry w Gnieźnie i Fromborku, opactwa w Krzeszowie i Pelpinie oraz pola bitwy pod Grunwaldem i na Wester-platte.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki